W Brzozowie o Lwowie

Lwów – niegdyś miasto wielokulturowe, wielonarodowościowe i wieloreligijne, dawna stolica województwa, w którego granicach leżał powiat brzozowski.

Czuć w nim atmosferę miasta starego, jakby wyjętego z dwudziestolecia międzywojennego. To dziś prawdziwa rzadkość, bo wiele unikalnych ośrodków, które pozyskały ogromne środki finansowe na renowację, zupełnie zatraciły swoją atrakcyjność. Wczorajszego wieczora, 21 marca na Kresy, do Lwowa i na Ziemię Lwowską zabrał nas Mirek Osip-Pokrywka, podróżnik, fotograf i wydawca. Muzealny gość publikuje materiały o ciekawych miejscach, krajach i kulturach w magazynach podróżniczych, pismach popularnonaukowych i periodykach krajoznawczych. Wydał samodzielnie i wraz z małżonką Magdą kilkanaście przewodników turystycznych oraz albumów fotograficznych poświęconych m.in. Bułgarii, Belgii, atrakcjom kilku polskich województw, szlakom papieskim czy skansenom. W ostatnim czasie zabiera czytelników na dawne Kresy I i II Rzeczypospolitej śladami wielkich Polaków i ciekawych zabytków.

Mirek Osip-Pokrywka posiada status partnera Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA w zakresie fotografii z Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej.

Kilkakrotnie jego publikacje otrzymywały prestiżowe nagrody. Dwutomowy „Leksykon Zabytków Architektury Kresów Wschodnich” został podczas Warszawskich Targów Książki w 2018 r. wyróżniony Nagrodą Magellana w kategorii Wydarzenie Roku. Dwa lata później na tej samej imprezie „Kresy. Śladami wielkich Polaków”, także wydane w dwóch tomach, otrzymały wyróżnienie w kategorii „Podróże w czasie”. Inną dwutomową publikację „Lwów i Ziemia Lwowska” w ubiegłym roku uhonorowano nagrodą Feniksa na warszawskich Targach Wydawców i Książki Katolickiej w kategorii Album-Edytorstwo.

Goście muzealnego spotkania mieli niepowtarzalną okazję przenieść się do Lwowa – w miejsca i zakamarki, w które rzadko się zagląda, często z niewiedzy, a w ostatnim czasie odnowione. Multimedialna podróż zabrała przybyłych także w wybrane zakątki okolic Lwowa oraz śladami wielkich Polaków: Jana III Sobieskiego, Adama Mickiewicza, Józefa Piłsudskiego, Czesława Niemena i Stanisława Lema. Z uwagi na wojnę za naszą wschodnią granicą na wyprawy do Lwowa decydują się nieliczni. Dzięki Mirkowi Osip-Pokrywce taka wycieczka była możliwa dzięki unikalnym fotografiom i opowieściom.