Wernisaż Artystki z Przemyśla oraz KONCERT JERZEGO KRUŻELA

Jan Damasceński powiedział, że „Ikona jest widzialnością niewidzialnego i nie mającego obrazu, ale przedstawianego w sposób cielesny ze względu na słabość naszego rozumienia”.

Może czasem zastanawiamy czym jest ikona? Można by powiedzieć, że ikona współcześnie jest spoiwem łączącym wiernych Kościoła wschodniego i zachodniego chrześcijaństwa. Nie jest tylko obrazem sakralnym ozdabiającym świątynie Kościołów wschodniochrześcijańskiego świata, lecz posiada całe bogactwo duchowe. Jest swego rodzaju oknem prowadzącym ku światu duchowemu. Prowadzi do kontemplacji Boga.

Wczoraj, 15 kwietnia, na ekspozycji czasowej goście mieli ogromną przyjemność obejrzeć ikony napisane przez Panią Bożenę Piotrowską z Przemyśla, która tak mówi o swojej twórczości: „Malowałam i rysowałam od dziecka i mimo, iż zaczynałam edukację w szkole plastycznej oraz studia na Akademii Sztuk Pięknych – nie ukończyłam ich – ponieważ życie potoczyło się zupełnie inaczej. Ale nie żałuję. Z racji zawodu mojego męża spędziłam 10 lat w Afryce, a po powrocie zawodowo związałam się na wiele lat z TVP Kraków. Jednak sztuka i chęć tworzenia odezwały się. Przez 2 lata uczęszczałam na warsztaty ikonograficzne prowadzone przez Anię Krisanti – znaną w środowisku ikonopisarkę, która sztukę tę zgłębiała we Włoszech. No i zakochałam się w ikonach, ich tajemniczości, blasku i formie tworzenia. Od ponad 10 lat piszę ikony. Kilkuletni pobyt w Bułgarii, gdzie zwiedziłam mnóstwo starych i nowych cerkwi – jeszcze bardziej pogłębił tę pasję”.

Bożena Piotrowska kocha to, co robi, daje jej to dużo satysfakcji i wewnętrznej radości. Jej prace znajdują się w Kanadzie, Niemczech, Włoszech, na Białorusi i w Bułgarii.

Wystawa „IKONY. BOŻENY PIOTROWSKIEJ” wcześniej była prezentowana w przemyskiej Galerii Artystycznej pod Szpakiem ST „Sztukowisko”, którą prowadzą m.in. Pani Ewa Wolak i Pan Leszek Matysiak. Niespełna cztery lata temu Pani Ewa i Pan Leszek wzięli udział w I Plenerze Malarskim „Brzozów w barwach palety”. Rok później w galerii muzeum regionalnego, duet – Ewa Wolak i Leszek Matysiak, zaprezentował wspólną wystawę pt. „Tożsamość Przemyśla”.

Ewa Wolak mieszka i tworzy w Przemyślu. Najczęściej maluje portrety akrylem, olejem, ale jej ulubioną techniką jest akwarela. Leszek Matysiak mieszka w Ostrowie k/Przemyśla, zajmuje się malarstwem, rzeźbą, grafiką i rysunkiem.

A we wczorajsze, poniedziałkowe popołudnie – ponownie – gościliśmy Przemyśl w Brzozowie. Dziękujemy za tak miłą i owocną współpracę.

W spotkaniu udział wzięli: reprezentujący Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcę – dyrektor biura poselskiego Andrzej Wrona, Adam Śnieżek – wieloletni Poseł na Sejm RP, w wyborach samorządowych w 2024 r. zdobył mandat radnego sejmiku województwa podkarpackiego, Henryk Kozik – Przewodniczący Rady Powiatu Brzozowskiego, Mariola Pilszak – Przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty, Sportu, Turystyki i Wypoczynku Rady Miejskiej w Brzozowie, a zarazem Przewodnicząca Rady Muzeum Regionalnego w Brzozowie, a także przedstawiciele Galerii Artystycznej Pod Szpakiem ST „Sztukowisko” z Przemyśla na czele z Ewą Wolak i Leszkiem Matysiakiem oraz sympatycy brzozowskiego muzeum.

Spotkaniu towarzyszył Koncert JERZEGO KRUŻELA z Przemyśla, który zabrał słuchaczy w niezwykłą podróż do Krainy Łagodności. Śpiew, któremu towarzyszyła gra na gitarze artysty z Przemyśla, przeplatane były jego opowieściami o czasach studenckich, o pasji do muzyki, o pracy w radiu.

Jerzy Krużel jest muzykiem-gitarzystą, bardem piosenki studenckiej i turystycznej, dziennikarzem radiowym. Jest autorem audycji Magazyn Piosenki Studenckiej MIKROKLIMAT. Uczestniczył wielokrotnie w takich imprezach jak Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie, Festiwal Sztuk Różnych Bieszczadzkie Anioły, Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie, Ogólnopolska Epidemia Piosenki Turystycznej BAKCYNALIA w Lublinie, Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA w Łodzi, Wrocławski Przegląd Kultury Studenckiej, Bieszczadzkie Spotkania ze Sztuką Rozsypaniec, Natchnieni Bieszczadem w Cisnej, Stachuriada w Grochowicach (k/Zielonej Góry), Ogólnopolski Przegląd Piosenki Poetyckiej i Turystycznej PRZY KOMINKU w Kielcach, Międzynarodowy Festiwal Piosenki KROPKA w Głuchołazach, Ogólnopolskie Spotkanie z Piosenka Turystyczną POD KOPCEM w Przemyślu, Szanty na Zalewem w Tolkmicku i w wielu innych ogólnopolskich imprezach studenckich z kręgu piosenki poetyckiej, autorskiej i turystycznej. Jerzy Krużel przemierzył po Polsce tysiące kilometrów koleją lub samochodem, aby pokazać zjawisko piosenki studenckiej oraz najciekawszych wykonawców i zespoły z Krainy Łagodności.