Muzeum Regionalne w Brzozowie wraz z Fundacją Misji Obywatelskiej zaprosili na seminarium pt. „Ziemiaństwo na Podkarpaciu, ze szczególnym uwzględnieniem regionu brzozowskiego”.

Prelegent spotkania – dr Łukasz Bajda, zabrał uczestników spotkania w swoistą podróż po dworach naszego regionu m.in. Grabownicy Starzeńskiej, Wydrnej, Wzdowa. Przedstawił sylwetki właścicieli tychże dworów: Starzeńkich, Sękowskich i Ostaszewskich.

Dr Łukasz Bajda – historyk i przewodnik beskidzki. Miłośnik podróży, literatury i badacz rodzinnej genealogii. Autor kilkudziesięciu publikacji poświęconych historii i atrakcjom turystycznym Podkarpacia, w tym książek Balowie. Z bieszczadzkich lasów na salony Krakowa i Lwowa (2011), Nadleśnictwo Bircza Przewodnik. Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Birczańskie” (współautorstwo ze Stanisławem Orłowskim, 2016), Szlachta w Bieszczadach i na Pogórzu. Czasy saskie i stanisławowskie (2017), Po powiecie łańcuckim. Przewodnik (2017), Po powiecie przeworskim. Przewodnik (2017), Przeworsk. Przewodnik (2017), Gmina Tyczyn. Przewodnik (2018), Bieszczady – to co najważniejsze (2020 r.), Myśliwi Gór Sanockich (2023 r.).

W spotkaniu udział wzięli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Brzozowie i Szkoły Podstawowej nr 1 w Przysietnicy, a także: Przewodniczący Rady Powiatu Brzozowskiego Henryk Kozik, Przedwodnicząca Rady Muzeum Regionalnego w Brzozowie a zarazem Przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury Rady Miejskiej w Brzozowie Mariola Pilszak, Dyrektor ZEAS Józef Baran, Dyrektor MOSiR w Brzozowie Bogdan Dytko, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Przysietnicy Wiesław Pałka, emerytowana dyrektor Muzeum Halina Kościńska oraz osoby zainteresowane tematyką. Fundację Misji Obywatelskiej reprezentowali Oskar Jurek – Prezes Zarządu i Antoni Myjak – Członek Zarządu.

Seminarium zostało dofinansowane ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego, w ramach Funduszu Patriotycznego.