„Bieszczady. Morze niepamięci” – spotkanie autorskie ze Stanisławem Krycińskim

W poniedziałek, 20 listopada w Muzeum Regionalnym w Brzozowie w ramach Brzozowskich Spotkań Muzealnych odbyła się promocja najnowszej książki Stanisława Krycińskiego „Bieszczady. Morze niepamięci”, poświęconej wędrówkom po miejscach i historii Bieszczadów. Na spotkanie zaprosili Dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzozowie wraz z Wydawnictwem LIBRA PL.

Autor z wykształcenia jest inżynierem chemikiem, zaś z zamiłowania historykiem, krajoznawcą, autorem popularnych przewodników turystycznych, opracowań krajoznawczych oraz licznych artykułów. W spotkaniu, które otworzył Dyrektor Muzeum – Jerzy Ferdynand Adamski wzięło udział wielu gości: wieloletni Poseł Ziemi Brzozowskiej Adam Śnieżek, Przewodniczący Rady Powiatu Brzozowskiego Henryk Kozik, emerytowana dyrektor brzozowskiego Muzeum Halina Kościńska, wieloletni prezes Zarządu PTTK w Brzozowie Józef Krygowski, Mariola Friedek – dyrektor Akademii Wokalno-Aktorskiej MF. Artis oraz sympatycy brzozowskiego muzeum.

Recital wokalny Szymona Fila, tegorocznego maturzysty oraz ucznia Akademii Wokalno-Aktorskiej MF. Artis, zainaugurował spotkanie. Przy akompaniamencie Karola Wacka wykonał trzy utwory: „Pocztówkę z Beskidu” autorstwa Wiesława Jarosza, „Przed snem” Contra Mundum oraz – na finał – „Lubię wracać tam, gdzie byłem już” Zbigniewa Wodeckiego. Koncert poprowadziła Agnieszka Adamska.

W drugiej części spotkania Mateusz Podkul przeprowadził niezwykle ciekawą rozmowę ze Stanisławem Krycińskim – autorem publikacji „Bieszczady. Morze niepamięci”. Wykład zaznajomił zebranych z tematyką, która szczególnie go fascynuje, tj. południowo-wschodnia Polska. Jej uroki od dziesiątek lat niestrudzenie opisuje za pomocą pióra i obiektywu. Wśród jego publikacji warto wymienić: „Cerkwie drewniane w Karpatach”, „Bieszczady. Słownik historyczno-krajoznawczy” oraz „Bieszczady. Tam gdzie oczy poniosą” oraz monumentalna trylogia „Łemkowszczyzna”. Stanisław Kryciński za swą działalność został wyróżniony odznaką „Zasłużony dla kultury”, przyznaną w 2000 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Publikacja, wydana przez oficynę wydawniczą LIBRA PL, znalazła wielu odbiorców. W rozmowach kuluarowych z bohaterem spotkania Goście zadawali pytania oraz mieli możliwość otrzymania dedykacji od Autora.