SPORTOWE PIKSELE Artura Futymy z Brzozowa

Czwartkowe popołudnie, 15 lutego, zgromadziło w brzozowskim muzeum miłośników kultury. W sali konferencyjnej odbył się wernisaż prac Artura Futymy, artysty pochodzącego z Brzozowa, a obecnie mieszkającego w Warszawie.

Artur Futyma (ur. 27 września 1995 r. w Brzozowie) jest absolwentem I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Brzozowie oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w Pracowni Projektowej prof. Mirosława Pawłowskiego oraz Pracowni Druku Cyfrowego prof. UR Joanny Janowskiej-Augustyn.

Miłośnik hiperrealizmu, ale niezamykający się na inne style w sztuce. Wykonuje prace w technikach tradycyjnych (rysunku, malarstwie), jak i technikach komputerowych (grafice 2D i 3D/animacjach). Tworzy także muzykę elektroniczną pod pseudonimem Arthur Forrest.

Uczestnik wielu wystaw zbiorowych na terenie kraju (m.in. „Galeria R_Z” w Rzeszowie, „Galeria Labirynt” w Lublinie, „Galeria E/A” w Nowym Sączu, „Galeria Miejska” w Gdańsku, „Zachęta Narodowa Galeria Sztuki” w Warszawie) oraz indywidualnych („Wystawa rysunku” w Klubokawiarnii „Emaus” w Brzozowie – 2011, „Garstka mojej twórczości” w Muzeum Regionalnym w Brzozowie – 2014, „Dwa aparaty” w Muzeum Regionalnym w Brzozowie – 2015, „Diversity” w Muzeum Regionalnym w Brzozowie – 2017, „UNTraditional” w Reykholt (Islandia) – 2017, „Wszystko i nic” w Muzeum Regionalnym w Brzozowie – 2018, „UNTraditional” w Selfoss (Islandia) – 2018).

Od października 2020 r. współpracuje z TVP Sport, gdzie wykonuje grafiki do mediów społecznościowych, a także grafiki i animacje na antenę. Na wystawie znajduje się 30 wyselekcjonowanych prac, właśnie z tego okresu oraz jego praca dyplomowa.

W spotkaniu udział wzięli: przewodniczący Rady Powiatu Brzozowskiego Henryk Kozik, radna Rady Miejskiej w Brzozowie, a zarazem przewodnicząca Komisji Kultury Oświaty, Sportu, Turystyki i Wypoczynku i przewodnicząca Rady Muzeum Regionalnego w Brzozowie Mariola Pilszak, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych, Edukacji i Kultury Nina Ścibor, kierownik USC w Brzozowie Urszula Dąbrowska-Huber, dziennikarka z Polskiego Radia Rzeszów Iwona Piętak, rodzina, przyjaciele i znajomi bohatera spotkania – Artura Futymy i wokalistów.

Wernisaż zainaugurowany został koncertem młodych solistów, mieszkańców naszej gminy. Jako pierwsi wystąpili Martyna Sowińska i Jakub Szczepek, następnie Oliwia Mielcarek i Sabina Kułak.

Martyna Sowińska obecnie jest studentką II roku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na KUL-u. Youtuberka, Tictocerka, która mówi, że kluczem do marzeń jest autentyczność. Od dziecka uwielbiała jeździć na koncerty, a z czasem sama zapragnęła występować. Nagrała autorską piosenkę pt. „Szukam”. Brała udział w licznych konkursach wokalnych.

Jakub Szczepek mówi, że muzyka jest jego ogromną pasją. Od kilku lat zajmuje się realizacją dźwięku. Wspólnie z Marytną Sowińską nagrali kilka singli.

Oliwia Mielcarek obecnie studentka I roku Psychologii w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego to pełna pasji dziewczyna, która uparcie dąży do celu mimo przeszkód i przeciwności losu. Kocha śpiewać i tańczyć. Gra na trzech instrumentach: gitara, pianino i ukulele. Śpiewa, układa teksty piosenek i dużo czyta. Kocha ludzi i chętnie im pomaga.

Sabina Kułak jest studentką III roku Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Muzyka towarzyszy jej od dziecka. Wspólnie z bratem Fabianem Kułakiem nagrywa covery. Jej aksamitny głos zachwyca, porusza, hipnotyzuje. Talent Sabiny Kułak przykuwa uwagę. Wzięła udział w wielu konkursach, m.in. w „Talentobraniu” organizowanym przez Radio Eska. W ramach nagrody nagrała singiel, do którego napisała słowa. Sabina jest wokalistką w dwóch zespołach: w orkiestrze Fire Band z Brzozowa oraz w zespole Soul z Sanoka. Nagrała autorską piosenkę pt. „Silna”. Wzięła udział w programie „The Voice of Poland”, który dla wielu wokalistów, również dla Sabiny, jest trampoliną do sukcesu.

Spotkanie, pełne wspomnień i wzruszeń, zakończyły rozmowy kuluarowe z bohaterem czwartkowego spotkania.