Wystawa replik ikon z ikonostasu w Uluczu

W niedzielę, 29 października, w Muzeum odbyło się podsumowanie kolejnej edycji pisania ikon. Projekt był finansowany przez program Narodowego Centrum Kultury, nabór EtnoPolska, edycja 2023. Organizatorami było Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Grabownica Starzeńska wspólne z partnerem projektu Muzeum Regionalnym w Brzozowie.

Dyrektor Muzeum Jerzy Ferdynand Adamski powitał zaproszonych gości, a wśród nich Posła na Sejm RP Adama Śnieżka, Przewodniczącego Rady Powiatu Henryka Kozika, Przewodniczącą Rady Muzeum Mariolę Pilszak, Radnych Rady Powiatu Brzozowskiego i Rady Miejskiej w Brzozowie, Huberta Ossadnika z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Jadwigę Denisiuk z Pracowni Pisania Ikon „Veraikon”, emerytowaną dyrektor Muzeum Halinę Kościńska oraz sympatyków brzozowskiego Muzeum.

Jerzy F. Adamski na wstępie przedstawił zarys historii cerkwi w Uluczu pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, położonej na wzgórzu Dębnik nad Sanem. Według tradycji powstała w latach 1510-1517 i do niedawna uważana była za najstarszą drewnianą cerkiew w Polsce. Następnie Tadeusz Stępień – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Grabownica Starzeńska podsumował projekt, w którym rolę instruktora pełniła Jadwiga Denisiuk z pracowni Veraikon z Cisnej, osoba, która od kilkudziesięciu lat propaguje sztukę malowania ikon. Opiekę merytoryczną sprawował dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu ks. Marek Wojnarowski.

Kiedy w grudniu 2019 r. po raz pierwszy odbył się wernisaż ikon powstałych na warsztatach prowadzonych przez Jadwigę Denisiuk z Cisnej, nie przypuszczaliśmy, że tak naprawdę warsztaty pisania ikon i towarzszące im wystawy, wernisaże, zagoszczą w naszym muzeum na dobre. Cieszymy się, że staliśmy się częścią tego niezwykłego projektu.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział, dwukrotnie, w warsztatach malarskich, których efektem było przekazanie do Muzeum Regionalnego w Brzozowie replik części ikon z ikonostasu z cerkwi w Uluczu.

Powstałe w I i II edycji ikony są częścią ekspozycji stałej brzozowskiego muzeum. W II edycja powstały ikony: Święci Antoni i Teodozjusz Peczerscy (pisali: Ewa Czyżowska i Jerzy Warchoł z Dynowa), Święci Piotr i Paweł (pisali: Katarzyna Lubińska i Izabela Gaweł z Siedlisk), Św. Marek (pisali: Edyta i Mariusz Serwatkowie z Izdebek), Św. Filip (pisali: Tomasz Bartnicki z Grabownicy Starzeńskiej, Danuta Kusińska z Nozdrzca i Małgorzata Habrat z Siedlisk), Św. Szymon Apostoł (pisały: Aneta Rzeszut z Dydni, Aneta Masłyk z Brzozowa, Agnieszka Mrozek z Starej Wsi), Św. Bartłomiej (pisały Anna Przystasz i Magdalena Stachura z Grabownicy Starzeńskiej), Św. Jan (pisała Ida Stępień z Grabownicy Starzeńskiej) oraz Św. Tomasz (pisała Zofia Wojnar z Brzozowa).

Spotkanie zakończyło się koncertem Agaty Rymarowicz, która tego wieczoru wystąpiła ze swoimi dziećmi synem Emilianem, który grał na gitarze i córką Aleksandrą – skrzypaczką.