Dzień Kultury Żydowskiej

Wyjątkowa i ważna uroczystość odbyła się 9 sierpnia, w przeddzień ważnych wydarzeń sprzed ponad osiemdziesięciu lat. Dzień Kultury Żydowskiej – poświęcony był m.in. pamięci Żydów brzozowskich, w 81. ro-cznicę tragicznych wydarzeń z 10 sierpnia 1942 r.

Wydarzenie zainicjował wykład dr hab. Elżbiety Rączy z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie o „Pomocy Polaków dla Ludności żydowskiej na Rzeszowszczyźnie w latach 1939-1944”.

Następnie zgromadzeni w sali konferencyjnej brzozowskiego ratusza mogli wysłuchać referatu Mateusza Podkula z Muzeum Regionalnego w Brzozowie na temat „Holokaustu w regionie brzozowskim. Polacy ratujący Żydów przed niemiecką zagładą”.

W programie była także prezentacja filmu o męczennikach ratujących Żydów – Rodzinie Ulmów z Markowej.

Następnie uroczystości przeniosły się na brzozowski rynek, gdzie publiczność mogła wysłuchać koncertu zespołu „Karczmarze”.

Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Brzozowa Szymon Stapiński, Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta w Brzozowie oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.