Sesja popularnonaukowa w 80. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej

Osiemnastego lipca w sali konferencyjnej brzozowskiego Muzeum Regionalnego miała miejsce sesja popularnonaukowa zorganizowana w 80. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej. Inicjatorami wydarzenia było Muzeum Regionalne w Brzozowie oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Tradycyjnie, witając wszystkich przybyłych gości, spotkanie rozpoczął dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzozowie Jerzy F. Adamski. Przy licznie zgromadzonej publiczności swoje wykłady zaprezentowali historycy z rzeszowskiego Oddziału IPN: dr Tomasz Bereza, Artur Brożyniak oraz Małgorzata Gliwa.

Dr Tomasz Bereza zaprezentował referat dotyczący mieszkańców powiatu brzozowskiego, ofiar banderowskiego ludobójstwa na Wołyniu. Artur Brożyniak przypomniał historię napadu nacjonalistów ukraińskich na Borownicę mającego miejsce 20 kwietnia 1945 r. Jako ostatnia z referatem wystąpiła Małgorzata Gliwa, która przybliżyła kulisy żmudnej drogi do identyfikacji „tożsamości” żołnierzy 28 p.p. 9 DP WP, zamordowanych 24 lipca 1946 r. w Jaworniku Ruskim. Omówiła również skutki podjętego wysiłku, jakim była identyfikacja i upamiętnienie zamordowanych żołnierzy oraz powiadomienie o tym fakcie jeszcze żyjących członków ich rodzin.

W programie sesji przewidziano także prezentację publikacji wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej, dotyczących relacji polsko-ukraińskich w latach II Wojny Światowej.

Miłym akcentem podczas trwającej sesji był recital pieśni patriotycznej w wykonaniu dr Moniki Brewczak – kompozytorki, autorki tekstów, wokalistki oraz dyrygenta kilku zespołów chóralnych. Zgromadzona na sali publiczność mogła wysłuchać m.in. chyba jednego z najbardziej rozpoznawalnych utworów o wydźwięku patriotycznym, jakim jest „Uwierz Polsko”.

Po sesji miała miejsce wymiana poglądów na temat tamtych tragicznych wydarzeń, pomimo upływu lat, ciągle obecnych w naszej pamięci. Warto zaznaczyć, że na spotkaniu były obecne osoby, które tragedia wołyńska dotknęła osobiście, gdyż członkowie ich rodzin byli osobiście skrzywdzeni przez ukraiński nacjonalizm.

Naszym zadaniem jest podtrzymanie pamięci o tamtych wydarzeniach, upamiętnianie ich i niedopuszczanie do sytuacji, aby historię pisali za nas „inni ludzie” i ją zakłamywali dla własnych szeroko pojętych interesów i ideologii.