FIGURATYWNE RZEŹBY PIOTRA WOROŃCA

 We wtorkowe popołudnie, 12 września, odbył się wernisaż wystawy „Piotr Woroniec. Rzeźba” – artysty związanego przez wiele lat z Brzozowem.

Ten polski rzeźbiarz, urodzony w Giżycku w 1955 r., w latach 1970-1974 uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Nidzicy. Następnie w latach 1975-1977 ukończył reżyserię teatru amatorskiego na Uniwersytecie Ludowym we Wzdowie. W latach 1977-1982 studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie i Rzeszowie (filologia polska). Od roku 1995 jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). Przez siedem lat (1992-1999) był asystentem scenografa w Teatrze Kreatur w Berlinie (Niemcy). Od 2006 r. prowadzi Galerię Sękową oraz organizuje coroczne Międzynarodowe Akcje Artystyczne przy Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Mieszka
i pracuje w Woli Sękowej.

Podstawowym materiałem twórczym Piotr Worońca jest drewno, które łączy z fragmentami metalowych części, włóknami, skórą, kamieniami. Jego prace wystawiane są w Polsce, jak również poza granicami kraju.

W wernisażu licznie udział wzięli rodzina Piotra Worońca, jego znajomi i przyjaciele, a także sympatycy brzozowskiego muzeum. Na ekspozycji znalazło się 25 prac artysty.

W podróż muzyczną przez kultury i tradycje zabrali tego wieczoru wokalistka Angela Gaber i gitarzysta Tomasz Dybała. To znakomity duet muzyczny, który przenosi słuchaczy w tkliwe góry i rozległe doliny. W miejsca, gdzie stykają się kultury i tradycje, a także tam, gdzie nie sięga wzrok.

Wernisaż zgromadził niemałą publiczność i stał się punktem wyjścia dla niekończących się rozmów w kuluarach ze wspaniałym artystą, z Piotrem Worońcem.

Agnieszka Adamska