STODOLAKOWIE. IKONY-MALARSTWO-GRAFIKA

W poniedziałkowe popołudnie, 10 lipca, w Muzeum Regionalnym w Brzozowie miała miejsce wyjątkowa uroczystość – wernisaż rodzinnej wystawy Stodolaków z miejscowości Zabłotce k/Sanoka.

Na ekspozycji, którą będzie można zwiedzać do końca sierpnia, obejrzymy 58 ikon, 20 obrazów olejnych, których autorką jest Alicja Stodolak. Znajdują się tam również 24 grafiki jej Ojca – śp. Jana Stodolaka. Całości dopełniają prace – 24 obrazy – jej córki Elżbiety Stram.

W uroczystości, którą prowadził dyrektor brzozowskiego Muzeum – Jerzy F. Adamski udział wzięli: Przewodniczący Rady Powiatu Henryk Kozik, Wójt Gminy Jasienica Rosielna Urszula Brzuszek, emerytowana Dyrektor Muzeum Halina Kościńska, sołtysi, dyrektorzy jednostek podległych Gminy Brzozów, Rodzina, przyjaciele i znajomi bohaterek.

Mateusz Podkul poprowadził recital brzozowskiej aktorki musicalowej Marioli Friedek, zaś Agnieszka Adamska przedstawiła sylwetki bohaterów ekspozycji STODOLAKOWIE.

ALICJA STODOLAK – z wykształcenia jest plastykiem. Malowaniem zajmowała się właściwie od dziecka. Jest samoukiem. Początkowo było to malarstwo sztalugowe, olejne i akrylowe. Do pisania ikon, którymi teraz głównie się zajmuje, wykorzystuje stare deski pozyskane z remontów cerkwi. Stąd też jest znana z pisania ikon na kilkusetletnich gontach cerkiewnych. Pięknie wyraża się o Niej Halina Halszka Więcek, która tak pisze: „Znam Alicję od wielu, wielu lat. I coraz bardziej jestem pełna podziwu dla jej mądrej postawy życiowej, pełnej kobiecej wrażliwości wobec ludzi i zwierząt, niezwykłego talentu artystycznego i pasji twórczej”. Dalej mówi, że oglądając wystawę „Stodolakowie” można przekonać się, że jest to cecha rodzinna – gdyż tak rodzice, jak i dzieci Ali obdarzeni są licznymi talentami. Znając ich bliżej, wiem, że nie są to tylko talenty plastyczne. (…) „Jestem zdumiona mądrymi wyborami życiowymi Ali. Jej pogodą ducha, życzliwością wobec ludzi, zaangażowaniem się we wszelkie akcje charytatywne, dzięki którym „ikonami” pomaga ludziom starszym, chorym i ubogim. (…) Jej obrazy znane są w kraju, jak i za granicą (m.in. Austria, Francja, Niemcy). (…) Alicja pisze ikony zgodnie ze starą tradycją. Niezależnie od tematu są one niepowtarzalnie subtelne, starannie wykonane, bogato złocone i co najważniejsze rozpoznawalne. To świadczy o dojrzałości ikonopisarki, niezwykłym kunszcie artystycznym, doskonałym warsztacie, wyczuciu kolorystycznym – po prostu o własnym i nie do podrobienia stylu pisania ikon, których wartość rośnie z każdym rokiem”.

JAN STODOLAK (1932-2015) – z wykształcenia był inżynierem. Całe życie prze- pracował w sanockim Autosanie, a nawet przez pewien czas ze słynnym Zdzisławem Beksińskim. Projektowali autobusy i części do nich. Z jego miłości do literatury powstały liczne portrety i karykatury pisarzy i poetów, ludzi kultury i sztuki, a także scenki humorystyczne i rodzajowe.

ELŻBIETA STRAM (ur. 1990 r.) – córka Alicji, wnuczka Jana. Od małego dziecka lubiła farby i malowanie. Najchętniej rysuje kredkami, jej ulubionym tematem są postacie z kreskówek. Maluje również obrazy akrylowe na płótnie, bawi się kolorami. Pod okiem mamy wykonała także kilka ikon. Elżbieta jest uczestniczką Warsztatów Terapeutycznych w Sanoku, gdzie bierze udział m.in. w zajęciach plastycznych.