NOC MUZEÓW – BRZOZÓW 2023

W piątkowy wieczór, 12 maja, w Muzeum Regionalnym w Brzozowie odbyła się XIX edycja Nocy Muzeów. Brzozowska placówka kulturalna już po raz drugi włączyła się w organizację tego cyklicznego wydarzenia.

Chętni mogli skorzystać z oferty, którą zaproponowało brzozowskie muzeum. W programie, oprócz bezpłatnego zwiedzania wystawy stałej „Z dziejów i kultury regionu brzozowskiego” oraz czasowej „Młodzi artyści w muzeum”, odbyło się spotkanie autorskie, prezentacja zdjęć oraz koncert.

Uczestników wieczornego spotkania powitał dyrektor Muzeum – Jerzy Ferdynand Adamski. Odwiedzili nas m. in.: Przewodniczący Rady Powiatu Brzozowskiego – Henryk Kozik, Sekretarz Powiatu Brzozowskiego – Ewa Tabisz, emerytowana dyrektor brzozowskiego Muzeum – Halina Kościńska, Dyrektor MOSiR w Brzozowie – Bogdan Dytko, Prezes Zarządu Oddziału PTTK w Sanoku Stanisław Sieradzki oraz przewodnicy beskidzcy i bieszczadzcy.

„Bieszczady – w kręgu faktów, legend i tajemnic” to tytuł prelekcji, którą podczas spotkania autorskiego wygłosił dr Łukasz Bajda – historyk, regionalista, przewodnik beskidzki, od urodzenia związany z Bieszczadami. Autor licznych publikacji poświęconych przeszłości i atrakcjom turystycznym województwa podkarpackiego. Opublikował m.in. książki: „Balowie. Z bieszczadzkich lasów na salony Krakowa i Lwowa” (2011), „Szlachta w Bieszczadach i na Pogórzu. Czasy saskie i stanisławowskie” (2017), „Baligród. Historia bieszczadzkiego miasteczka” (2018), „Bieszczady. To, co najważniejsze” (2021), „Bieszczady. Opowieści przewodnika” (2022). Wydawcą dwóch ostatnich książek jest Wydawnictwo LIBRA.PL z Rzeszowa. Właściciele Ada Pyszkowska i Zygmunt Śliwa nie mogli wziąć udział w spotkaniu w Brzozowie, ale już z Warszawy przesyłali pozdrowienia uczestnikom.

Goście mogli obejrzeć również ekspozycję czasową – „Bieszczady okiem Marzeny Robaszkiewicz”, ukazującą piękno Bieszczadów czterech pór roku w fotografii. Autorka zdjęć mieszka w Lesku od uroczenia. Ma dwie pasje, które ściśle się ze sobą łączą. Pierwsza to wędrówki górskie, druga zaś to fotografia. Swoją pasję fotografowania realizuje od ok. pięciu lat. Najpierw, jak sama mówi: „było łażenie”; nawet określa siebie mianem włóczykija. A dopiero później zrodziła się ogromna pasja fotografowania przyrody Bieszczadów, które kocha i podziwia. Tak po prostu – zatrzymuje chwile na fotografiach. Prowadzi prywatny fanpage „Oko na Bieszczady”, jest również moderatorem dwóch innych grup.

Zwieńczeniem Nocy Muzeów był koncert wspaniałego muzyka Piotra Rogali „Rogalika” – bieszczadzkiego barda i przewodnika beskidzkiego. Artysta jest jedną z legendarnych postaci Bieszczadów, muzyk-samouk, którego natchnieniem są „wiersze czytane”. Przede wszystkim śpiewa wiersze: Mirosława Welza, Wiesławy Kwinto-Koczan, Edwarda Marszałka, Romy Rappe. Piotr Rogala „Rogalik” w Bieszczadach odnalazł swoje miejsce na ziemi. Tam mieszka i śpiewa o nich od ponad 20 lat, zżył się z tą wspaniałą krainą, która stała się dla niego inspiracją i natchnieniem. Kocha śpiewać, a muzykę ma zamiast krwi. W czasie ponad godzinnego koncertu usłyszeliśmy m. in. „Bieszczadzkie anioły”, „Chodząc po chodaku”, „Brzegiem połoniny”, „Bajka Bieszczadzka”.

Noc Muzeów jest świetną okazją, by w nietypowy sposób odwiedzić muzea, galerie czy inne instytucje kultury. Ta noc jest wyjątkowa, a z roku na rok staje się coraz bogatsza. Noc Muzeów to wielkie święto, można wspólnie kontemplować kulturę i sztukę. I tak też działo się tej nocy w naszym muzeum, kiedy to Bieszczady zawędrowały do Brzozowa.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy już za rok!