Brzozowskie Spotkanie Muzealne z profesorem Bogusławem Dopartem

W piątek, 3 czerwca 2022 r., Muzeum Regionalne w Brzozowie gościło w ramach Brzozowskich Spotkań Muzealnych prof. Bogusława Doparta, wychowanka niedawno zmarłej Anny Zalot oraz absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie.Profesor Dopart jest literaturoznawcą, teoretykiem oraz historykiem literatury. Pełni obecnie funkcje profesora oraz kierownika Katedry Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności oraz autorem ponad 200 publikacji naukowych, dydaktycznych, krytycznych i publicystycznych.Na spotkaniu z wyjątkowym gościem obecni byli m.in.: starosta brzozowski Zdzisław Szmyd, przewodniczący Rady Powiatu Brzozowskiego Henryk Kozik, przedstawiciel posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy Jerzy Ferdynand Adamski, prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Brzozowie Mariusz Fic, kierownik Placówki Terenowej KRUS w Brzozowie Krystyna Paradysz, przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 1 w Brzozowie Stanisław Szałajko, przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 2 w Brzozowie Józef Byczyński, prezes Zarządu Fundacji Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak – Andrzej Bieńczak, członkowie Ruchu Poetyckiego „Zgrzyt” oraz uczniowie i uczennice z dawnej klasy prof. Doparta.Profesor barwnie nakreślił zgromadzonym wspomnienia z lat młodości. Zaprezentował też swój najnowszy tomik poetycki pt. „Na powrót” i odczytał kilka wierszy. Wydarzenie uświetnił występ muzyczny uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Dydni Kacpra Siwieckiego i Jakuba Zajdla oraz wychowanka Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku Mateusza Zajdla. Po zakończeniu oficjalnej części spotkania, uczestnicy mieli możliwość uzyskania autografu od profesora. Korzystając z okazji, pragniemy serdecznie podziękować Pani Marcie Płońskiej, za pomoc w przygotowaniu opisywanego spotkania.

PG

fot.: Marek Marański