Prelekcja z udziałem przedszkolaków w brzozowskim muzeum

Dnia 20 października 2017 r. w sali konferencyjnej brzozowskiego ratusza odbyła się prelekcja dotycząca historii Brzozowa. Adresatami prelekcji były dzieci uczęszczające do Przedszkola Samorządowego nr 2 im. Marii Konopnickiej. Najmłodsi zostali serdecznie przywitani przez adiunkta muzealnego Agnieszkę Adamską, która przybliżyła tematykę spotkania. Prelekcja składająca się z 30 slajdów, przygotowana przez adiunkta muzealnego Marka Marańskiego poruszała ciekawe aspekty, liczącej sobie ponad 6 wieków bogatej historii miasta nad Stobnicą. Opowiadanie przeplatane było wątkami nawiązującymi do współczesności i nieodległych „jeszcze świeżych” zagadnień. Przedszkolaki przekonały się jak bardzo teraźniejszość osadzona jest w przeszłości  i analogicznie, wydarzenia mające miejsce w przeszłości i decyzje podejmowane w przeszłości realnie przekładają się na teraźniejszość. Slajdy prezentacji zawierały szereg informacji, które wzbudziły ciekawość dzieci. Najmłodsi aktywnie uczestniczyli i chętnie odpowiadali na zadawane przez prelegenta pytania np. umiejętnie rozpoznawali budynki charakterystyczne dla zabudowy Brzozowa (nie pomijając najważniejszego dla nich obiektu czyli brzozowskiego przedszkola nr 2). Wracając do przedszkola odwiedzili również muzealna bibliotekę, której zbiór niewątpliwie wywołał wrażenie na młodych przyszłych czytelnikach. O specyfice pracy w bibliotece opowiedziała dzieciom adiunkt Agnieszka Adamska.

Marek Marański