Pasja artysty z Dynowa

We wtorkowe popołudnie, 15 listopada br., zaproszeni goście wzięli udział w wernisażu dynowskiego rzeźbiarza Tadeusza Pindyka. Dyrektor Muzeum Regionalnego im. Adama Fastnachta w Brzozowie – Jerzy F. Adamski – uroczyście otworzył spotkanie, w którym udział wzięli: Starosta Brzozowski Zdzisław Szmyd, w imieniu Burmistrza Brzozowa Szymona Stapińskiego – Zastępca Burmistrza Brzozowa Mariusz Bieńczak, Przewodniczący Rady Powiatu Brzozowskiego – Henryk Kozik, Członek Zarządu Powiatu Brzozowskiego – Dyrektor Wiesław Marchel, Burmistrz Dynowa – Zygmunt Frańczak, Przewodniczący Rady Miasta w Dynowie – Roman Mryczko, Skarbnik Miasta Dynowa – Renata Potoczna, Przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty, Sportu, Turystyki i Wypoczynku, a zarazem Przewodnicząca Rady Muzeum Regionalnego im. Adama Fastnachta w Brzozowie – Mariola Pilszak, Członek Rady Muzeum Regionalnego im. Adama Fastnachta w Brzozowie – ks. Jan Dąbal, Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Brzozowskiego – Andrzej Kot.

Artyście, w tym wyjątkowym dniu, towarzyszyła najbliższa rodzina, znajomi i przyjaciele. Sylwetkę artysty przedstawiła Agnieszka Adamska. Tadeusz Pindyk urodził się i mieszka w miasteczku położonym w dolinie Sanu. „Rzeźba w drewnie to moja wielka pasja i wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu” – mówi pan Tadeusz. Jego pasja rozwijała się w nim od najmłodszych lat, sam autor uważa, że „z tym człowiek się rodzi”. Pasja artysty z Dynowa pochłania wiele czasu i wymaga sporych nakładów pracy. „… trzeba to kochać, by tworzyć, uczucie wkładać by móc przekazać to, co rozum i serce podpowiada”.

Na ekspozycji czasowej w brzozowskim muzeum znalazło się: 25 rzeźb, 15 płaskorzeźb, 2 tryptyki i dyptyk dynowskiego rzeźbiarza, który dopiero na emeryturze odnalazł pasję nadającą jego życiu sens. Kiedy bierze do ręki dłuto czuje, że najważniejsze w jego twórczej pracy są emocje i kreatywność. Jest człowiekiem niezwykle wrażliwym, który realizuje się twórczo, i jak sam mów: „drzewo się odwdzięcza”.

Wernisaż uświetnił swoim występem artystycznym duet akordeonowy Filip&Kacper. Koncert poprowadził Mateusz Podkul. W skład duetu, który powstał w 2016 r., wchodzą Filip Siwiecki z Krzemiennej (17 lat) i Kacper Kosztyła z Grabownicy Starzeńskiej (16 lat).W ciągu ostatnich lat zdobyli łącznie ponad 250 tytułów laureatów oraz wyróżnień w występach solowych i w duecie na konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich i makroregionalnych. Koncertowali m.in. w Barcelonie, Mediolanie, Parmie, Pradze, Berlinie, Wiedniu, Ostrawie, Popradzie, Mławie, Suwałkach, Słupcy, Sochaczewie, Kluczborku, Sanoku, Oleśnicy, Gorlicach, Lublinie, Solcu Zdroju, Trzcianie, Przemyślu i w wielu innych miastach całej Polski.

ag

fot. Marek Marański

Poniżej koncert akordeonowy w wykonaniu Filipa Siwieckiego i Kacpra Kosztyły: