Wernisaż wystawy malarstwa Jerzego Figury

W sobotnie popołudnie, 8 października odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Jerzego Figury. Dyrektor Agnieszka Adamska przywitała zebranych w sali wystaw czasowych przyjaciół, znajomych, najbliższą rodzinę krośnieńskiego artysty, a także sympatyków brzozowskiego muzeum. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także: zastępca Prezydenta Miasta Krosna Bronisław Baran z małżonką, przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit z małżonką, w imieniu Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy – Jerzy Ferdynand Adamski (dyrektor biura eurodeputowanego), radna powiatu brzozowskiego Magdalena Korona, emerytowana dyrektor brzozowskiego muzeum Halina Kościńska i przewodniczący Zarządu Osiedla nr 2 w Brzozowie Józef Byczyński.

Spotkaniu towarzyszył mini koncert w wykonaniu młodych artystów. Jako pierwszy na skrzypcach zagrał Dominik Oleniacz, następnie zaśpiewała Amelia Sowińska. Zebrani goście mogli również wysłuchać wiersza dedykowanego artyście w interpretacji Doroty Długosz oraz autorskiego wiersza napisanego specjalnie z okazji wernisażu przez Agnieszkę Mrozek.

Jerzy Figura urodził się w Nowej Soli, mieszka i tworzy w Krośnie. Maluje od kilkunastu lat, chociaż umiejętności plastyczne posiadał od zawsze. Malarstwo jest jego pasją. Tematyka prac artysty obejmuje pejzaż, architekturę zabytkową Bieszczadów, miast polsko-słowackiego pogranicza oraz kompozycje abstrakcyjne. Ze względu na oryginalność ujęcia wyróżnia się cykl „pasmowy”
z elementami pejzażu. Pracuje w technice olejnej i akrylu. Obrazy malowane szerokim pędzlem, a także szpachlą posiadają bogatą paletę barw, fakturę, oddają klimat i nastrój uwiecznionych miejsc. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Krosna i regionu. Chętnie wspiera swymi obrazami akcje charytatywne. Ma w swoim dorobku 6 wystaw indywidualnych. Był uczestnikiem wielu międzynarodowych plenerów, sympozjów artystycznych i wystaw zbiorowych, m.in. biennale artystyczne i przeglądy sztuki. Obrazy artysty cieszą się uznaniem miłośników malarstwa, są ozdobą licznych kolekcji prywatnych, galerii, organizatorów plenerów i sympozjów artystycznych w kraju i za granicą.

fot. MK