Minerały świata

W miniony piątek, 9 września w brzozowskim muzeum odbył się wernisaż wystawy „Minerały świata”. Ciekawa ekspozycja jest własnością brzozowianina Marka Siadkowskiego oraz jego ojca Piotra, z czego 36 sztuk należy do Piotra, a pozostałe do syna Marka. Udostępnione eksponaty pochodzą z 37 państw (Afganistan, Indie, Rumunia, USA, Namibia, Niemcy, Rosja, Zair, Kongo, Brazylia, Chiny, Maroko, Ukraina, Bułgaria, Szwajcaria, Birma, Hiszpania, Kosowo, Peru, RPA, Czechy, Austria, Uzbekistan, Korea Południowa, Pakistan, Kanada, Polska, Mali, Grecja, Madagaskar, Węgry, Francja, Meksyk, Algieria, Norwegia, Turcja, Malawi) oraz Kręgu Polarnego.

Piotr Siadkowski urodził się w 1945 r. Mieszka w Gniewkowie k/Jawora w woj. Dolnośląskim. Jest absolwentem szkoły kamieniarskiej i górniczej. Ma żonę Annę i dwójkę dzieci: Mariolę i Marka.

Jego przygoda z kolekcjonowaniem minerałów rozpoczęła się ponad 40 lat temu za sprawą syna Marka, który przyniósł ze szkoły do domu pierwszy kryształ kwarcu dymnego. Z racji wykonywania zawodu mistrza wydobycia i przerobu w kopalniach granitu miał dostęp do zasobów występujących w tych złożach. Znajdowane minerały wymieniał z innymi kolekcjonerami poznanymi na giełdach czy wystawach lub odwiedzających go osobiście w domu (z Polski i zagranicy).

Pasjonata interesowały jedynie minerały zagraniczne, a te rodzime służyły jako towar wymienny. Po zgromadzeniu pewnej ilości Piotr Siadkowski zaczął brać udział w wystawach, a pierwszą była Międzynarodowa Wystawa Minerałów w Jaworze w 1986 r. Poza tym swoje zbiory prezentował na wystawach w: Bolkowie, Strzegomiu, Oleśnicy, Wałbrzychu, Legnicy, Jeleniej Górze, Złotoryi, Wrocławiu oraz wspomnianym wyżej Jaworze, gdzie zdobywał przeważnie I-sze miejsca oraz wyróżnienia za kolekcje minerałów świata. Po zakończeniu pracy zawodowej oraz za względu na stan zdrowia, na wystawy udaje się jako zwiedzający.

Wiele minerałów z kolekcji autora wystawy znajduje się w zbiorach członków rodziny oraz znajomych, którym podarował wiele okazów. Ponadto posiada on jeszcze około 200 sztuk, które nie znalazły się na obecnej wystawie (m.in. z Australii i Oceanii).

Marek Siadkowski urodził się na Dolnym Śląsku, jest absolwentem Szkoły Chorążych Pożarnictwa w Krakowie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku. Pracował w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku. Z Brzozowem związany od 1996 r. Jest osobą o bardzo szerokich zainteresowaniach. Oprócz modelarstwa interesuje go numizmatyka, filatelistyka, kolekcjonuje także minerały oraz karty telefoniczne.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania ekspozycji. Wystawa czynna do końca września br.

fot. MK