Warsztaty DIRTY POUR

Z okazji Dnia Dziecka Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta w Brzozowie, przy wsparciu Burmistrza Brzozowa, organizuje dla dzieci powyżej 7 roku życia warsztaty w technice akrylowej zwanej DIRTY POUR.

Pouring w ostatnim czasie zyskał ogromną popularność. Nic dziwnego, dzięki niemu można stworzyć niezwykłe, bardzo dekoracyjne kompozycje. Technika ta narodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale bardzo szybko „rozlała” się na cały świat. Obecnie specjalistyczne media można już bez problemu zakupić w większych sklepach z artykułami dla plastyków w całym kraju. Niestety, jeśli zaopatrujemy się w produkty takich marek jak Valejo, Liquitex, Golden czy Kreul, nadal jest to technika dość kosztowna. Sklepowe – drogie media z powodzeniem można jednak zastąpić tańszymi, dostępnymi szeroko odpowiednikami.

Jak stworzyć obraz w technice pouringu?

Technika pouringu to sposób tworzenia obrazów poprzez rozlewanie farb, które uzyskują płynność dzięki połączeniu ze specjalnym medium (pouring medium). Medium wpływa na gęstość farby, jednak nie zmienia jej koloru, nasycenia, czy właściwości kryjących – farba nie staje się transparentna (jak np. po połączeniu z wodą), a jest dzięki niemu bardziej plastyczna. Farby można rozlewać na wiele różnych sposób. Jedna z technik polega na wlewaniu do kubka z dużej wysokości farb w wybranych kolorach, do których uprzednio dodawany był silikon w postaci dimeticonu i późniejszym wylewaniu tak powstałej mieszaniny na podłoże. Inną stosowaną techniką jest metoda wylewania prosto na przygotowane podobrazie kolorów wraz z silikonem i „rozsmarowywanie” powstałej mieszaniny płaskim długim, narzędziem jednym stanowczym ruchem. Technik jest oczywiście więcej, ich dobór zależy od fantazji artysty.

Obrazy wykonane tą techniką mają swoje cechy wspólne. Szczególnie w oczy rzucają się charakterystyczne „komórki”, również popularnie zwane „celami”. Są to elementy niepowtarzalne i niemożliwe do skopiowania czy powielenia, można nawet rzec – nieprzewidywalne, dlatego każdy obraz wykonany techniką pouringu ma nie tylko wymiar dekoracyjny, ale również metafizyczny. Nie ważne czy farbę rozlewają ręce doświadczonego artysty czy dziecka, zawsze powstaje coś nad czym warto się pochylić.

Poniżej mała zachęta w postaci filmiku instruktażowego.