PO–MOSTY ŻYWIOŁU WIELOKULTUROWOŚCI – międzynarodowa wystawa w Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta w Brzozowie (12-30. 04. 2021 r.)

Kwiecień 2021 r. w działalności Muzeum Regionalnego w Brzozowie wyróżnił się różnorodnością doznań artystycznych. stało się to za sprawą dwóch wystaw. Pierwsza z nich, prezentowaną w sali wystaw czasowych na parterze brzozowskiego ratusza była wystawa międzynarodowa „PO–MOSTY ŻYWIOŁU WIELOKULTUROWOŚCI”, w której brało udział 44 artystów z Polski, Ukrainy, Słowacji, Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. Są to przedstawienia malarskie, rysunkowe, graficzne, fotograficzne oraz realizacje na tkaninie artystycznej. Do artystów tych tych należą:
Teo Bilas (Chorwacja), Dawid Bocheński (Polska), Paulina Bocheńska (Polska), Wioletta Cielecka (Polska), Andrij Czekanowski (Ukraina), Snjezana Đelmić (Chorwacja), Solomija Dorosz (Ukraina), Myсhajlo Drimajlo (Ukraina), Maria Dziopak (Polska), Katarzyna Głębocka (Polska), Anita Grobelak (Polska), Monika Hartman (Polska), Alexey Homich (Ukraina), Ilvana Kadijević (Bośnia i Hercegowina), Małgorzata Kania  (Polska), Łukasz Kolman (Polska), Krzysztof Kopeć (Polska), Alicja Kowalska (Polska), Marta Krawczyk (Polska), Włodzimierz Kulej (Polska), Olha Lukovska (Ukraina), Mijat Maric (Chorwacja), Mirsada Masal (Bośnia i Hercegowina), Admir Dado Mujkic (Bośnia i Hercegowina), Andrzej Orlik (Polska), Janusz Pacuda (Polska), Anna Pacuła – Cyzio (Polska), Marian Panek (Polska), Nediljka Penović (Chorwacja), Maria Pilszak (Polska), Miroslav Potoma (Słowacja), Imanuela Sak (Polska), Dubravka Šešelj (Chorwacja), Waldemar Siatka (Polska), Joanna Sidorowicz (Polska), Dariusz Słota (Polska), Izabella Sowier – Kasprzyk (Polska), Katarzyna Spychalska (Polska), Aleksandra Tabisz (Polska), Agnieszka Tomiczek (Polska), Justyna Wojnowska (Polska), Olena Zherebetska (Ukraina), Jolanta Ziółkowska (Polska), Diana Żarów (Polska).

Prezentowana w Muzeum Regionalnym im. Adama Fastnachta w Brzozowie wystawa jest trzecim etapem realizacji międzynarodowego projektu, w ramach którego odbył się plener i wystawa „Na bieszczadzkim szlaku” w Bandrowie Narodowym oraz międzynarodowa wystawa w Muzeum Częstochowskim, pt.: „Podróż na Wschód – Wielokulturowość”. Niestety z powodu obecnego zagrożenia epidemiologicznego przesunięto w czasie realizację wydarzeń na Ukrainie i w Gruzji (np.: Stulsko – karpacki artefakty na styku kultur; Muzeum Archeologiczne w Stulsku; plener we Lwowie – Pałac Potockich we Lwowie; wystawy na Ukrainie w Pałacu Sztuki we Lwowie oraz we lwowskim Centrum Metropolity Andrieja Szeptyckiego, USk Tibilisi). Artyści biorący udział w tym projekcie prezentują indywidualne wypowiedzi artystyczne, jakie oscylują wokół motywu wielokulturowości, ukazując bogactwo jej wątków i motywów. Szukają „pomostów” łączących Polaków, Ukraińców, Słowaków, Chorwatów, mieszkańców Bośni i Hercegowiny. Dotykają zagadnień związanych z katolicyzmem, prawosławiem, judaizmem, kulturą Tatarów, Romów oraz słowiańszczyzną – szczególnie silnie – obecną w tradycji ludowej krajów, które twórcy reprezentują. Niektóre z prac „wybiegają” dalej, w kierunku egzotyki Mongolii, Chin, Japonii. Inne analizują wpływy kultury śródziemnomorskiej na słowiańską brać. Są wyrazem obserwacji lub tęsknotą za beztroską obcowania z …, wnikania w… i podróżowania”. W obecnej sytuacji epidemiologicznej ta wystawa staje się dla czterdziestu czterech artystów symboliczną przestrzenią twórczego „spotkania”. Kuratorem wystawy jest Anita Grobelak.

Partnerzy projektu:
Grupa artystyczna Atina,