BSM „Ojcowie polskiej niepodległości (1918-1920)”

Trzecie z kolei Brzozowskie Spotkanie Muzealne nawiązujące do jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zgromadziło nieliczną, ale doborową grupę pasjonatów historii. Prelekcja we wtorkowe przedpołudnie 31 lipca poruszała tematykę ojców niepodległości. Dyrektor brzozowskiej placówki muzealnej Mariusz Kaznowski przedstawił sylwetki ludzi, których dokonania w sposób szczególny wyróżniają się w walce o odzyskanie niepodległego bytu państwowego. Prelegent przybliżył biogramy: Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Józefa Hallera, gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, gen. Władysława Sikorskiego oraz prof. Juliusza Leo. Do tych dziesięciu nazwisk należy również dołączyć całe rzesze naszych rodaków, dzięki którym Polska po 123 latach nieobecności pojawiła się na mapie Europy. Kolejna prelekcja pt. „Obóz piłsudczykowski wobec Kościoła katolickiego” już 14 sierpnia. Zapraszamy!

MK

fot. MK