Spotkanie z hm. Krystyną Chowaniec

Gościem wtorkowego spotkania, 28 lutego, w brzozowskim ratuszu była Krystyna Chowaniec – harcmistrzyni, historyk, nauczycielka, instruktorka harcerska, działaczka społeczna – redaktor książki „Trasa kurierska ZWZ-AK kryptonim ‘Las’. Wspomnienia, relacje, opracowania”. Obszerne opracowanie zawiera gromadzone przez autorkę materiały o trasie kurierskiej „Las”: relacje uczestników wydarzeń, wspomnienia kurierów, wywiady ze świadkami historii oraz artykuły o poszczególnych postaciach.

Pasją Krystyny Chowaniec jest historia i losy niezwykłych ludzi, którzy szczególnie zasłużyli się dla naszego regionu. Przez wiele lat spisywała i gromadziła wspomnienia Jana Łożańskiego, podczas spotkania z mieszkańcami Brzozowa i okolic dzieliła się opowieścią o nim. Jest autorką książek o żołnierzach Armii Krajowej, inicjatorką powstania książki „Wilki i owce. Moje Żubracze” Aliny Frąckowiak.

Pani Krystyna Chowaniec utrwaliła pamięć Danuty Przystasz – pochodzącej z Niewistki, w czasie II wojny światowej zaangażowanej w konspirację oraz ks. Zdzisława Peszkowskiego – kapelana Rodzin Katyńskich. Pielęgnuje pamięć o żołnierzach AK i WiN, dba o ich groby, pisze o nich, dba o zachowanie ich pamięci. Ma na swoim koncie wiele odznaczeń, nagród i wyróżnień.    

Spotkanie otworzył Dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzozowie – Jerzy F. Adamski, który powitał gości, a wśród nich: Posła na  Sejm RP Adama Śnieżka, Przewodniczącego Rady Powiatu Brzozowskiego Henryka Kozika, Radną Rady Miejskiej w Brzozowie a zarazem Przewodniczącą Rady Muzeum Regionalnego w Brzozowie Mariolę Pilszak, emerytowaną dyrektor brzozowskiego Muzeum Halinę Kościńską, redaktor Polskiego Radia Rzeszów Annę Leśniewską, syna organizatora rajdów Kazimierza Michańczyka – Marcina Michańczyka, pochodzącą z Żubraczego, mieszkankę Brzozowa Oktawię Piecuch oraz Mariolę Friedek z Akademii Wokalno-Aktorskiej MF. Artis.

Spotkanie zainicjowały uczennice Akademii Wokalno-Aktorskiej MF. Artis , które do występu przygotowała pani Mariola Firedek. Amelia Sowińska zaśpiewała utwór „Miejsce nadzieję”, Lena Piotrowska „Warszawo ma”, zaś Oliwia Fiołek „Walczyk”.

Wieczór autorski zakończyły rozmowy przy kawie i ciastku z panią Krystyną Chowaniec, która utrwala pamięć o tych, którzy mimo groźby śmierci lub w najlepszym wypadku obozu koncentracyjnego, mieli tyle odwagi i siły, aby angażować się w organizację łączności Polskiego Państwa Podziemnego z władzami polskimi na uchodźstwie. Bardzo dziękujemy za ciekawe, inspirujące spotkanie i dyskusję.