ARCYBUSKUP IGNACY TOKARCZUK. WIELKI PASTERZ KOŚCIOŁA W POLSCE. W 10. ROCZNICĘ JEGO ŚMIERCI

W poniedziałkowe popołudnie, 6 lutego, w ramach XVIII Brzozowskiej Sesji Historycznej, w Muzeum Regionalnym w Brzozowie miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Licznie zgromadzeni goście wzięli udział w konferencji „Arcybiskup IGNACY TOKARCZUK. Wielki Pasterz Kościoła w Polsce w 10. rocznicę Jego śmierci”.

Swoją obecnością zaszczycił Metropolita Przemyski Arcybiskup Adam Szal, a także: ks. prałat Franciszek Goch, Starosta Brzozowski Zdzisław Szmyd, Zastępca Burmistrza Brzozowa Mariusz Bieńczak, Sekretarz Gminy Brzozów Waldemar Och, Dyrektor Członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Brzozowie Wiesław Marchel, Wicestarosta Ropczycko-Sędziszowski Bernadeta Frysztak, Przewodniczący Rady Gminy w Dydni Piotr Szul, Przewodniczący Rady Powiatu Brzozowskiego Henryk Kozik, samorządowcy, dyrektorzy szkół i instytucji kultury oraz osoby zainteresowane Wielkim Polakiem – Arcybiskupem z Przemyśla.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Dyrektor Muzeum – Jerzy F. Adamski, który omówił temat „Związki abp. Ignacego Tokarczuka z Regionem Brzozowskim”. Zebrani obejrzeli film poświęcony Wielkiemu Pasterzowi „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk. Historia życia”, którego jeden z współautorów – Adam Mokrzycki – był obecny na spotkaniu. Dr hab. Mariusz Krzysztofiński (IPN Rzeszów) wygłosił prelekcję „Abp Ignacy Tokarczuk, Metropolita Przemyski. W 10. rocznicę śmierci”. Uroczystość uświetnili swoim występem artystycznym uczniowie Akademii Wokalno-Aktorskiej MF. Artis, której założycielką jest Mariola Friedek. Organizatorami konferencji było Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta w Brzozowie wraz z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Konferencji towarzyszyło również otwarcie wystawy „Arcybiskup IGNACY TOKARCZUK. Wielki Pasterz Kościoła w Polsce” ze zbiorów: Instytutu Pamięci Narodowej o/Rzeszów, Muzeum Regionalnego im. Adama Fastnachta w Brzozowie, Szkoły Podstawowej im. Abp. Ignacego Tokarczuka w Końskiem, Wandy Tarnawskiej z Rzeszowa, Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczetej w Starej Wsi oraz Jerzego F. Adamskiego.