„Losy, oficerów, podoficerów i żołnierzy Obwodu AK Brzozów po 1944 r.”

W sobotę – 12 marca 2022 r. – gościliśmy w murach naszego muzeum dr. Pawła Fornala z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamieci Narodowej, który specjalizuje się w dziejach polskiego podziemia z czasów II wojny światowej i okresu powojennego. Napisał m.in. monumentalną pracę: „Konspiracja akowska i poakowska w powiecie brzozowskim (1939-1949)”.

Prelekcja historyka zatytułowana „Losy, oficerów, podoficerów i żołnierzy Obwodu AK Brzozów po 1944 r.” związana była z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dr Paweł Fornal zaprezentował wybrane sylwetki członków Armii Krajowej i ich losy po II wojnie swiatowej, kiedy Polska dostała się pod wpływami Stalina i jego polskich komunistycznych popleczników. Po zakończeniu wystąpienia jeszcze długo trwały rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania. Temat Armii Krajowej, której członkowie działali w każdej miejscowości, ciagle budzi żywe zainteresowanie.

Organizatorami prelekcji byli: poseł na Sejm RP Piotr Uruski, w imieniu którego głos zabrała kierownik biura poselskiego Aneta Figiel, rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz nasze muzeum.

fot.: Marek Marański