Solidarni z Ukrainą – „Brzozów Ukrainie”

Solidaryzując się z naszym sąsiadem, narodem ukraińskim, który stał się ofiarą brutalnej agresji Rosji, Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta w Brzozowie, Brzozowski Dom Kultury oraz Fundacja Promocji i Rozwoju Bieszczad zorganizowało koncert zatytułowany „Brzozów Ukrainie”. Dzięki uprzejmości Romana Mazura „Betona” wydarzenie odbyło się w niedzielny wieczór 13 marca 2022 r. w Ośrodku Turystycznym „Czardworek” w Przysietnicy. Łzy i wzruszenie towarzyszyły licznie zgromadzonej widowni.

Inauguracją koncertu było odśpiewanie hymnu Ukrainy przez Aleksandrę Zalotukhin i Irenę Stepanenko. Następnie zaśpiewano hymn Polski, po czym dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzozowie serdecznie przywitała zaproszonych gości, a wśród nich uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli spokój, schronienie i pomoc w „Czardworku”, a także radną Rady Powiatu Brzozowskiego Magdalenę Koronę oraz radną Rady Miejskiej w Brzozowie Anetę Masłyk.

W czasie koncertu wystąpiły Aleksandra Zalotukhin z córkami Karoliną i Kamilą, Irena Stepanenko z synami Atanasem i Luką. Zaśpiewali piosenkę „Za Ukrainę” i utwór pochodzący z filmu „Włóczęgi” pod tytułem „Tylko we Lwowie”, gdzie główne role zagrali Szczepko i Tońko. Muzykę skomponował Henryk Wars, a tekst napisał Emanuel Schlechter. Do tego utworu na gitarze akompaniował Roman Władyka. Ponadto grupa ta wykonała utwór Leonarda Cohena „Hallelujah”.

Następnie zatańczył Nikita oraz duet Ania i Palina z Zaporoża. Na scenie wiersz Tarasa Szewczenki wyrecytował również Jegor z Charkowa. Jedną z najbardziej popularnych piosenek ukraińskich – „Czerwona ruta”, napisaną przez Wołodymyra Iwasiuka w 1968 r. solo zaśpiewała Sofija z Charkowa. Ostatnim występem był taniec „Flasch mob” w wykonaniu młodzieży z Ukrainy.

tekst i fot. Barbara Gładysz