Warsztaty poetyckie z Katarzyną Terchą-Frankiewicz

We wtorek, 22 lutego 2022 r, w naszym muzeum miały miejsce warsztaty poetyckie dla dzieci i młodzieży, które poprowadziła Katarzyna Tercha-Frankiewicz.

Rozpoczęła je od wysłuchania interpretacji wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Elegia o chłopcu polskim” wprowadzając przy tym pojęcie poezji śpiewanej. Następnie opowiedziała o tym, jak powstaje tomik, na co należy zwrócić uwagę przy publikowaniu swoich wierszy. Po tym wstępie uczestnicy dostali pierwsze zadanie. Mieli napisać wiersz do słów Anny Kajtochowej: „W muszli/Twojego ramienia/odkrywam/najdalsze podróże”. Po napisaniu wierszy prowadząca zaproponowała uczestnikom, by stworzyli poetycką definicję słów „miłość” i „marzenie” prezentując jako przykład swój wiersz „Zazdrość” z debiutanckiego tomiku. Na podstawie napisanych wierszy wyjaśnione zostały rodzaje wierszy oraz ich budowa.

W drugiej części warsztatów zostało wyjaśnione jakich wierszy nie czytać, a dokładnie jak bronić się przed wpływem innych poetów i nie kopiować cudzych tekstów. Katarzyna Tercha-Frankiewicz opowiedziała o swoich „problemach” z Haliną Poświatowską. Czytając wiersz Poświatowskiej, a następnie swój pokazała jak trudno jej się oprzeć wpływom poetki. Podkreśliła również jak ważne są dla niej książki podpisane przez innych autorów. Książka z dedykacją zyskuje na wartości, staje się bezcenna.

Drugim zadaniem uczestników było napisanie wiersza do muzyki. Uczestnicy ulegając melodiom świetnie z nim sobie poradzili. W trakcie prowadzenia warsztatów zrobione zostały przerwy na wysłuchanie piosenki Agnieszki Osieckiej oraz wiersza Adama Asnyka.

Na koniec prowadząca puściła audycję „Dzieci wiedzą lepiej. Kto to jest artysta”.

KF