„Walentynkowa poezja” – spotkanie w muzeum

W piątkowy wieczór, 14 lutego, odbyło się kolejne spotkanie sympatyków, przyjaciół i członków Ruchu Poetyckiego „Zgrzyt”, tym razem poświęcone tematyce miłosnej, przypadające w dzień zakochanych – walentynki.

Udział w spotkaniu wzięli poeci, zaproszeni goście, sympatycy brzozowskiego muzeum, słowem – miłośnicy poezji.

Ruch Poetycki „Zgrzyt” powstał wiosną 2015 r., ale autorzy z nim związani spotykali się wcześniej. Obecnie skupia coraz większą liczbę osób, a działania grupy mają na celu promocję twórczości jej członków na terenie powiatu brzozowskiego i nie tylko. Organizowane są spotkania autorskie grupowe i indywidualne, a także spotkania okazjonalne. W 2017 r. ukazała się pierwsza część almanachu Ruchu Poetyckiego „Zgrzyt”, rok później miała miejsce druga jego odsłona.

W Ruchu Poetyckim „Zgrzyt” zrzeszonych  jest w tej chwili trzynastu poetów. W czasie piątkowego spotkania kilkoro z nich zaprezentowało swoje wiersze: Agnieszka Mrozek ze Starej Wsi, która jest magistrem filologii w zakresie pedagogiki, pedagogiki katechetycznej oraz wiedzy o kulturze i sztuce. Debiutowała w antologii „Poezja współczesna o wielu twarzach”, od września 2017 r. związana z Ruchem Poetyckim „Zgrzyt”. W 2019 r. wydała tomik wierszy zatytułowany „Bo…”, w druku jest kolejny jej tomik; Anna Ziemba-Lonc z Krościenka Wyżnego, jest magistrem filologii polskiej z wiedzą o kulturze, absolwentką PWSZ w Krośnie oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ukończyła również studia podyplomowe na kierunku bibliotekoznawstwa i informacji naukowej WSIiZ w Rzeszowie. Debiutowała w 1999 r. na łamach lokalnego pisma „Dębina”. Jej wiersze ukazywały się w prasie ogólnopolskiej i lokalnej oraz kilkunastu antologiach i almanachach poetyckich wydanych w Krośnie, Jaśle, Koszalinie czy Wielkiej Brytanii. W 2016 r. opracowała antologię „Notes poetycki” z udziałem 66 autorów z całej Polski, a w 2017 r. opracowała antologię „Poezja współczesna o wielu twarzach…”. Jest laureatką wielu konkursów poetyckich, od lat jest członkinią Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina” w Krościenku Wyżnym, współtworzy Ruch Poetycki „Zgrzyt”. Wydała tomiki wierszy: „We wszystkich kolorach tęczy”, „Czyjeś życie”, „Papierowe skrzydła”; Jan Organ z Izdebek, studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, następnie pracował jako nauczyciel historii w Lesku. Obecnie zajmuje się twórczością literacką i poetycką. Publikował w „Obserwatorze Bieszczadzkim” jako Jan Michał Orion. Wydał dwa tomiki miniatur prozą oraz 12 tomików poetyckich: „Spokój wam przynoszę”, „Odgłos traw izdebskich”, „Mgnienie życia”, „Poetyckie peryferie”, „Confiteor”, „Orka wyobraźni”, „Znicze pamięci”, „Liryki hiszpańskie”, „Wahadło poetyckie”, „Niezapominajki – wybór wierszy”, „Twarze wolności”, „Znaki czasu”. Publikował wiersze również w wielu antologiach poetyckich oraz czasopismach literackich „Akant”, „Topos”, „Tygiel Kultury”, „Wiadomości Brzozowskie”. W swoim dorobku ma wiele nagród. Należy do Ruchu Poetyckiego Zgrzyt w Brzozowie, Stowarzyszenia Literackiego Nauczycieli w Krośnie oraz Koła Literatów Polskich we Wrocławiu. Zwolennik „życiopisania”; Krzysztof Graboń – poeta, prozaik, autor recenzji literackich. Obecnie mieszka w Krośnie. Absolwent kulturoznawstwa PWSZ w Sanoku. Opublikował następujące tomiki poezji, m.in.: „Wschód i zachód”, „Dziennik studenta”, „Próba inicjacji”, „Panorama zwierzeń”, „Szelest otchłani”, „Ucieczka od niepamięci”, „Wierna historia”. W 2017 r. wydał kolejny tomik poezji „Rosiczki koło fontanny”. Obecnie publikuje na łamach pism „Radostowa”, „Wiadomości Brzozowskie” oraz serwisach internetowych m.in. pogranicze.pl. Jego poezja była prezentowana w wielu antologiach i almanachach. Należy do Stowarzyszenia Autorów Polskich, Stowarzyszenia Literackiego Nauczycieli w Krośnie oraz Krośnieńskiego Klubu Literackiego działającego przy RCKP w Krośnie; Katarzyna Tercha-Frankiewicz z Brzozowa, jest absolwentką PWSZ w Sanoku oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zadebiutowała tomikiem wierszy „Zapiski powracającego człowieczeństwa” w 2010 r. W 2016 r. opublikowała „Brzozów w legendach” (publikacja wydana na zlecenie Stowarzyszenia Ludzi Twórczych w Brzozowie). W 2017 r. wydała kolejny tomik wierszy „PKS-em do Brzozowa”, zaś w 2019 r. tomik pt. „Domagam się” . Swoje wiersze zamieszczała w „Brzozowskiej Gazecie Powiatowej”, „Wiadomościach Brzozowskich”, „Gazecie Sanockiej”, „Sanockim almanachu literackim”, almanachu studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz w antologiach. Obecnie jest związana z Ruchem Poetyckim „Zgrzyt” oraz Stowarzyszeniem Ludzi Twórczych w Brzozowie.

Swoja poezją podzielili się także Dorota Długosz z Brzozowa i Paweł Gądek z Humnisk – poeci niezrzeszeni w Ruchu Poetyckim „Zgrzyt”. Dorota Długosz jest poetką i malarką, autorką tomików poetyckich, pedagogiem, zaś Paweł Gądek jest historykiem, pracownikiem brzozowskiego muzeum.

Spotkanie z poezją, która jest w naszym życiu czymś wzniosłym, niekiedy patriotycznym, dotyka naszej codzienności. Dziękujemy Poetom za ubogacanie naszego życia swoją poezją i za tą niezwykłą, walentynkową, ucztę słowa.

Muzyczne tło zapewniły uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Przysietnicy: Anna Rzepka (gitara), Blanka Buczkowicz (flet) i Wiktoria Dąbrowska (śpiew), które zagrały i zaśpiewały utwory: Przetańczyć z tobą chcę całą noc, Kto za tobą w szkole ganiał i Nie liczę godzin i lat.

Było klimatycznie, kameralnie, nastrojowo…

ag

fot. Renata Suwała