Maski, hafty i witraże, czyli ferie w muzeum

Prelekcja „Osobliwości przyrodnicze Podkarpacia” miała 29 stycznia otworzyć program ferii zimowych przygotowany przez pracowników Muzeum Regionalnego im. Adama Fastnachta w Brzozowie, jednakże okazało się, że tego dnia nie było chętnych do uczestnictwa w zaplanowanej opowieści. Wśród propozycji na czas zimowego wypoczynku w pierwszym tygodniu ferii dzieci i młodzież mogły skorzystać również z oprowadzania po kolegiacie brzozowskiej z prelekcją pt. „Świętymi bądźcie” (31 stycznia) oraz dowiedzieć się coś na temat historii ubioru w prelekcji Agnieszki Adamskiej „Moda polska w XVIII w.” (2 lutego).

Drugi tydzień ferii spędzonych w naszym muzeum upłynął pod znakiem warsztatów plastycznych. „Czapki! Maski! Chodźcie z nami! Karnawał zaprasza nas!” – warsztaty wykonywania i dekorowania masek karnawałowych rożnymi technikami plastycznymi prowadzone były 5 lutego pod kierunkiem Agnieszki Adamskiej. Poprzedzone były krótkim wstępem – historią o masce karnawałowej, która wpisuje się w dawne zwyczaje karnawałowe. Warto pamiętać, że plastyka to nie tylko kartka papieru w formacie A4 i kredki, ale to tysiące możliwości tworzenia ze wszystkiego, co znajdziemy wokół. Dlatego też dzieci, wykorzystując przygotowane szablony i materiały plastyczne – takie, jak papier kolorowy, piórka, brokat, wstążeczki, różnokolorowe koraliki itp., tworzyły przepiękne kolorowe maski karnawałowe.

Zajęcia warsztatowe pod kierunkiem Marzeny Kędry „Igłą i nitką – podstawy haftu krzyżykowego” (7 lutego) oraz warsztaty twórcze pod kierunkiem Moniki Sowińskiej „Wielobarwny świat witrażu” (9 lutego) przyciągnęły liczne grono zainteresowanych tego rodzaju zajęciami dzieci. Małe, duże i jeszcze większe dzieci (chłopcy i dziewczynki) podjęły się próby wyhaftowania wzoru. Prowadząca warsztaty Marzena Kędra instruowała dzieci, jak należy zacząć pracę na kanwie (tkanina lniana lub konopna, z grubych, usztywnianych nici,
o regularnym, rzadkim splocie, tzw. płóciennym, jest używana jako podkład do haftu krzyżykowego i półkrzyżykowego). Podczas warsztatów dzieci mogły poznać sekrety tej niezwykłej techniki zdobienia tkanin oraz same miały okazję poczuć się jak artyści, tworząc własne dzieła przy użyciu igieł, tkanin oraz kolorowych nici (mulina).

Jak prosto można wykonać witraż, dowiedzieliśmy się w czasie zajęć prowadzonych przez Monikę Sowińską. Na czarną kartkę nanosimy szablon witrażu i nożykiem wycinamy kolejne otwory. Do otworów przykładamy bibułę, odrysowujemy ich kształt ołówkiem i wycinamy około 5 mm więcej niż wskazują linie. Nakładamy klej na odpowiednie krawędzie i przyklejamy wycięty fragment. Powtarzamy czynność do momentu, kiedy wszystkie otwory będą zaklejone. Bibułę przyklejamy tylko z jednej strony kartki. Witraż jest gotowy. Dzieci bardzo szybko opanowały metodę wykonywania witrażu. Powstały witrażowe motyle, kwiaty, zwierzątka i inne.       

Cieszymy się, że dzieci tak chętnie odpowiedziały na propozycję warsztatów, przy okazji których mogliśmy odkryć ich talenty plastyczne. Jedyne, co mogło ograniczać dzieci w tworzeniu prac w trakcie warsztatów, to wyobraźnia, a tej z pewnością im nie brakowało, efektem czego były przepięknie wykonane maski, wyszyte haftem krzyżykowym wzory czy kolorowe witraże. Zachęcone warsztatami plastycznymi dzieci postanowiły kontynuować szycie haftem krzyżykowym czy wykonanie witrażu w swoich domach. 

Kreatywna zabawa i nauka jest doskonałym sposobem na rozwijanie wyobraźni. Zajęcia plastyczne, takie jak te przeprowadzone w trakcie naszych warsztatów, rozwijają zdolności manualne, a także pozwalają odkryć talenty i możliwości. Uczestnicy zajęć mieli możliwość zrealizowania swoich najbardziej fantastycznych pomysłów, tworząc niepowtarzalne dzieła sztuki. Wszystkie wykonane prace dzieci zabrały do domu.

 ag

fot. ms, MK, Piotr Sobota