Otwarcie wystawy szopek bożonarodzeniowych

Okres świąt Bożego Narodzenia jest tym najbardziej wyczekiwanym, najradośniejszym czasem, kiedy wszyscy oczekujemy przyjścia na świat Małego Jezusa. Uboga stajenka w Betlejem stała się miejscem narodzin Syna Bożego, otoczonego opieką Matki Bożej i św. Józefa. W tradycyjnej szopce bożonarodzeniowej, przedstawianej zazwyczaj w formie stajenki, ujrzymy oprócz wspomnianych postaci także figury przedstawiające Trzech Mędrców ze Wschodu, czyli Trzech Króli, prowadzącą ich do szopki Gwiazdę Betlejemską, skrzydlate Anioły oraz pasterzy
i towarzyszące im owce oraz bydło.

I właśnie ta świąteczna szopka, obecna w tradycji Świąt Bożego Narodzenia zarówno pod postacią miniatury, jak również w rzeczywistym wymiarze, przypomina nam o ważności tego wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat.

Boże Narodzenie to święta pełne uroku i magi, a nieodłącznym ich elementem jest właśnie szopka. Pierwszą szopkę, w której znalazły się żywe zwierzęta zaprezentował św. Franciszek z Asyżu w 1223 roku. Franciszkanie tradycję budowania szopek przenieśli do Polski już w XIII wieku. Szopki miały wieloraki charakter, stosownie do regionu, w jakim się kształtowały. Najbogatszą tradycję budowy szopek wypracował sobie Kraków, gdzie
w XIX wieku był już cech szopkarzy. Corocznie w grudniu odbywają się tam znane już w świecie przeglądy szopek i konkursy na najpiękniejszą szopkę roku.

W myśl tej idei w Muzeum Regionalnym zorganizowana została wystawa poświęcona sztuce ludowej związanej ze Świętami Bożego Narodzenia. Prezentowane są na niej szopki artystów ludowych z regionu brzozowskiego: Anieli Orłowskiej z Przysietnicy, Stefana Rogoza z Domaradza, Romana Sokalskiego z Humnisk. Stanisława Konieczki z Humnisk oraz Antoniego Laska z Humnisk.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzozowie – Jerzy F. Adamski.
O tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych opowiedziała Agnieszka Adamska.

W wernisażu udział wzięli licznie zgromadzeni goście, w tym Poseł na Sejm RP – Adam Śnieżek, Starosta Brzozowski – Zdzisław Szmyd, Burmistrz Brzozowa – Szymon Stapiński, Zastępca Burmistrza Brzozowa – Mariusz Bieńczak, emerytowana dyrektor brzozowskiego muzeum – Halina Kościńska, radni powiatowi i gminni oraz dyrektorzy szkół i jednostek podległych gminie Brzozów.

Na grudniowo-styczniowej ekspozycji można obejrzeć również szopki ze zbiorów Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej w Starej Wsi oraz „Galerii Dworskiej” w Dynowie, której właścicielem jest Tadeusz Pindyk, a także ikony – muzykujące anioły wg Fra Angelico, które powstały w ramach warsztatów pisania ikon odbywających się w brzozowskim muzeum. Pod czujnym okiem Jadwigi Denisiuk z Pracowni „Veraikon” w Cisnej ikony namalowali: Izabela Gaweł, Małgorzata Habrat, Agnieszka Mrozek, Aneta Rzeszut, Edyta Serwatka, Mariusz Serwatka, Ida Stępień i Zofia Wojnar.

Występ wokalistów Studia Śpiewu FLOW – „Głos Bez Granic” Diany Dereniowskiej-Wójcik uświetnił piątkowe otwarcie wystawy czasowej „Szopki bożonarodzeniowe”. Podczas koncertu wystąpiły wokalistki: Sabina Kułak
z utworami „Nie było miejsca dla Ciebie” i „Gore gwiazda”, Julia Kałamucka – „Cicho pastuszkowie” i „Kolęda
o ludzkim zrozumieniu”, Gabriela Drwięga – „Mario, czy Ty wiesz?”, Milena Hydzik – „Jedyna taka noc”, Marta Bukład – „Kiedy nam do siebie bliżej”, Klaudia Dereniowska i Diana Dereniowska-Wójcik – „Kolęda dla
nieobecnych” oraz „Gloria”, Klaudia Dereniowska „Noel”, Diana Dereniowska-Wójcik „Najlepsze dziś wypełni się”.

Świąteczna wystawa czynna będzie do 25 stycznia 2023 r. Serdecznie zapraszamy!

Agnieszka Adamska

fot. Marzena Kędra