Erasmusowcy w Brzozowie

W Bieszczadach na przełomie lutego i marca odbył się projekt wymiany młodzieży „Tworzymy otwarty świat: cyfryzacja, natura, integracja”. Był on realizowany w ramach program Erasmus+ z udziałem młodzieży z Polski, Ukrainy i Macedonii Północnej. Uczestnicy projektu w ramach zajęć międzykulturowych i przyrodniczych organizowali wizyty studyjne. W czasie jednej z nich odwiedzili i zapoznali się z działalnością Muzeum Regionalnego w Brzozowie. Dowiedzieli się od naszych pracowników o specyfice regionu Pogórza jako mieszanki różnych kultur. Poznali też najciekawsze, charakterystyczne dla tego regionu zjawiska przyrodnicze. Nasi pracownicy przeprowadzili dla młodzieży krótkie warsztaty oraz konkurs z poznanej wiedzy. – Bardzo to dla nas było interesujące spotkanie. Odnalazłam też pewne podobieństwa do wykonywanych w Macedonii ozdób świątecznych – powiedziała Cwetanka. – Dla mnie z kolei było interesujące, że właśnie pod Brzozowem spędził dzieciństwo autor słów hymnu Ukrainy, Myhajło Werbyćkij – dodał Bohdan. – A ja cieszę się, że mogłem zobaczyć słynne brzozowskie fajki i grzebienie – skomentował Kacper. Oprócz Brzozowa młodzież z Erasmusa odwiedziła tego samego dnia (2.03.) skansen w Sanoku, gdzie znajdują się również budynki przeniesione z Brzozowa (poczta) i regionu brzozowskiego.

Red