„Ni ma jak Lwów”

W środę, 27 kwietnia 2022 r., w godzinach popołudniowych i wieczornych, w w naszym muzeum, miało miejsce pierwsze w tym roku Brzozowskie Spotkanie Podróżnicze. Poprowadził je pracownik naszej instytucji, a zarazem przewodnik beskidzki Mateusz Podkul.

Na spotkaniu poruszono tematykę Lwowa, jego zabytków oraz znaczenia tego miasta w świadomości polskiej i ukraińskiej. Dodatkowym urozmaiceniem był występ naszych ukraińskich gości: Włada Przytuli, Aleksandry Zolotukhin z córką Kamilą oraz Ireny Stepanenko wraz z synami Atanasem i Lucą, przy akompaniamencie Romana Władyki.

Omawiane wydarzenie cieszyło się znaczną frekwencją. Obecni na nim byli m.in.: przedstawiciel Biura Poselskiego Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy Jerzy Ferdynad Adamski, przewodniczący Rady Powiatu Brzozowskiego Henryk Kozik, radna Rady Miejskiej w Brzozowie oraz przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty, Sportu, Turystyki i Wypoczynku oraz Rady Muzeum Regionalnego w Brzozowie Mariola Pilszak, radna Rady Miejskiej w Brzozowie Aneta Masłyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brzozowie Bogdan Dytko, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Brzozowie Urszula Dąbrowska-Huber wraz z zastępcą Tomaszem Leśniakiem oraz emerytowana dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzozowie Halina Kościńska.

Spotkanie rozpoczęto i zakończono piosenką z filmu „Włóczęgi” – „Tylko we Lwowie”, wykonanej w języku polskim i ukraińskim. Następnie adiunkt Mateusz Podkul omówił skomplikowaną i niełatwą historię Lwowa oraz przedstawił wybrane zabytki oraz interesujące miejsca mieszczące się w tym mieście. Podzielił się dodatkowo swymi wspomnieniami z wypraw do przedwojennej stolicy naszego województwa.

W ostatniej części programu ukraińscy goście zaprezentowali zebranym teledysk, nakręcony na krótko przed rosyjską inwazją, „To je Lwów”. Wyświetlono dodatkowo krótki film o przesłaniu patriotycznym, nagrany we Lwowie i odnoszący się do obecnie trwającego konfliktu ukraińsko-rosyjskiego.

tekst: PG

fot.: Marek Marański