„Oczarowani Obrazem, Słowem, Melodią”

W sobotę – 19 lutego 2022 r. – w naszym muzeum miało miejsce spotkanie facebookowej grupy „Oczarowani Obrazem, Słowem, Melodią”, która powstała 6 kwietnia 2020 r. Założycielkami grupy są Małgorzata Kurzycka i Maria Cenar (Kiełt). Wcześniej panie uczestniczyły w prowadzeniu bieszczadzkiej grupy poetyckiej „Bieszczadzka Strefa Dobrej Energii”. W „Oczarowanych…” znalazło się wielu miłośników Bieszczadów. To właściwie grupa artystyczna, należą do niej poeci, fotografowie, malarze, rzeźbiarze, muzycy – kompozytorzy oraz twórcy rzemiosła artystycznego.

W sierpniu 2020 r. zmarła Małgorzata Kurzycka. Mimo tej smutnej sytuacji grupa rozwija się prężnie, przybywa z każdym dniem „Oczarowanych…” – obecnie należy do grupy ponad 1400 osób. Prowadzi ją dwóch administratorów i dwóch moderatorów – Ewa Nuckowska-Semko, Krzysztof Janczyk , Magdalena Kondracka i Maria Cenar. Dla upamiętnienia Małgosi postanowiono wydać pierwszą antologię „Oczarowani Bieszczadem”. Następnie Krzysztof Janczyk wydał tomik wierszy Małgosi „Połóż się przy mnie marzenie”. Wyszła również antologia o aniołach „Za tą bramą śpi Anioł Zielony” i tomik , którego promocja miała miejsce właśnie w brzozowskim muzeum – „Z tęsknoty za miejscem kochanym…”.

W spotkaniu promocyjnym uczestniczyło pięciu poetów: Agnieszka Mrozek ze Starej Wsi, Magdalena Kondracka, Iwona Data, Władysław Paczkowski i Katarzyna Tercha-Frankiewicz z Brzozowa. Gości przywitała dyrektor muzeum Agnieszka Adamska, a spotkanie prowadziła Katarzyna Tercha-Frankiewicz. Poeci nie tylko zaprezentowali swoje wiersze, które ukazały się w tomiku, ale również przedstawili historię powstania książki oraz przeczytali wiersze swoich koleżanek i kolegów po piórze: Małgorzaty Kurzyckiej, Marii Cenar, Grażyny Spodar, Ewy Nuckowskiej-Semko, Ewy Rzepeckiej, Heleny Łuszcz-Rojek, Lucyny Angermann, Marka Lenika, Krzysztofa Janczyka, Łucji Wiszlańskiej, Sławomira Głąba, Mariana Wójtowicza oraz Wioletty Galeckiej.

fot. Mateusz Podkul