Warsztaty Muzeum Regionalnego w Brzozowie „Moje hobby – postcrossing”

W poniedziałek 27 lipca w Muzeum Regionalnym w Brzozowie, miały miejsce II warsztaty dla wielbicieli klasycznej korespondencji pt. „Moje hobby – postcrossing”. Ich uczestnikami były dzieci i młodzież z Zespołu Świetlic Środowiskowych w Brzozowie.

Postcrossing to ciekawa i bardzo wartościowa inicjatywa. Powstała 15 lat temu w Portugalii. Jej celem, jest umożliwienie wymiany pocztówek pomiędzy osobami z ponad 200 krajów świata. Obecnie portal skupia blisko 800 tysięcy członków, a za jego pośrednictwem wysłano do tej pory blisko 60 milionów kartek.

Polska społeczność postcrossingowa jest jedną z liczniejszych i liczy ok. 33, 5 tysiąca uczestników. Polacy przez kilkanaście lat trwania akcji, wysłali do innych krajów prawie półtora miliona pocztówek.

Jednym z głównych założeń postcrossingu jest losowość. Osoba wybierająca adresata, nie ma wpływu na kraj jego pochodzenia. Gdy pocztówka trafi do odbiorcy, ten ma obowiązek zarejestrować ją na portalu za pomocą specjalnego kodu umieszczonego na kartce. Algorytm portalu dzięki temu jest w stanie obliczyć, jak wiele pocztówek ma dostać konkretny uczestnik projektu (kartka za kartkę). Oczywiście nigdy nie jest wiadomo skąd przyjdzie przesyłka.

Muzeum Regionalne w Brzozowie uczestniczy w opisywanym projekcie od 2019 r. Do tej pory otrzymało już 30 pocztówek m.in. z Japonii, Chin, Tajwanu, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Hiszpanii i Litwy. Całość wspomnianej korespondencji, została zaprezentowana na zajęciach.

Uczestnicy drugiej edycji warsztatów mieli za zadanie własnoręcznie zaprojektować i wykonać kartki pocztowe, następnie uzupełnili je o pozdrowienia i zaadresowali do 7 osób z Holandii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Słowacji i Niemiec.

Przygotowane przez dzieci i młodzież pocztówki, zostały ocenione przez jury złożone z dyrektor Muzeum Regionalnego im. A. Fastnachta w Brzozowie Agnieszkę Adamską oraz pracowników tejże instytucji Pawła Gądka i Marka Marańskiego. Wybrano trzy najlepsze prace, które następnie nagrodzono dyplomami oraz nagrodami książkowymi. Równoważne wyróżnienia przyznano Karolinie Musiałek, Aleksandrze Kalandyk i Mai Szlamie.

Dzięki postcrossingowi, nieco dziś zapomniana tradycyjna korespondencja, zyskała wiele tysięcy nowych pasjonatów. Omawiana inicjatywa, jest również platformą kontaktu pomiędzy ludźmi z różnych zakątków świata. Warto, by więcej osób dowiedziało się o jej istnieniu.

 

P.G.

fot. Marek Marański