XIV Sympozjum Historyczne na 660-lecie Brzozowa

W dniu 29 stycznia 2020 r., z lekkim poślizgiem, Brzozów świętował 660. rocznicę powstania. Dokładnie 2 października 1359 r. król Kazimierz Wielki wydał dokument lokacyjny miejscowości nad Stobnicą. Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W ramach obchodów w brzozowskiej bazylice mniejszej została odprawiona msza św. pod przewodnictwem ks. prałata Franciszka Gocha, który także wygłosił okolicznościową homilię. Następnie uczestnicy udali się do Brzozowskiego Domu Kultury na główną część obchodów. Tamże Kazimierz Barański otrzymał Złoty Krzyż Zasługi z rąk wicewojowody podkarpackiej Lucyny Podhalicz, natomiast Zofia Olejko odebrała tytuł „Honorowego Obywatela Gminy Brzozów”, nadany jej przez Radę Miejską. Wśród przemawiających gości znaleźli się m.in. starosta brzozowski Zdzisław Szmyd, mer partnerskiego miasta z Ukrainy – Sambora – Jurij Hamar, poseł na sejm RP Piotr Uruski, przedstawiciele innych parlamentarzystów: senator Alicji Zając i posła Adama Śnieżka. Po części oficjalnej głos zabrali prelegenci, którzy w ramach XIV Brzozowskiego Sympozjum Historycznego wygłosili 6 referatów. Byli to: Jerzy F. Adamski, Halina Kościńska, Zbigniew Sobota, Jacek Cetnarowicz oraz Paweł Gądek i Mateusz Podkul z naszego muzeum. W części artystycznej wystąpili: Martyna Sowińska (śpiew), Marcelina Zagozdon (pianino) i Dawid Jajko (śpiew). Całość poprowadziła Agnieszka Adamska – dyrektor naszego muzeum. Obchody zorganizowali: burmistrz Brzozowa Szymon Stapiński, Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta w Brzozowie oraz Brzozowski Dom Kultury. Patronat medialny sprawowali: „Wiadomości Brzozowskie”, „Brzozowska Gazeta Powiatowa”, „Brzozowiana.pl”, „Brzozów24.pl”, Radio Rzeszów, a także TVP Rzeszów.

Mateusz Podkul

fot. Marek Marański