„W ten świąteczny czas…”

We wtorek, 10 grudnia, w brzozo- wskim muzeum odbył się wernisaż wystawy czasowej pt. „W ten świąteczny czas…”, której auto rami są uczestnicy trzech ośrodków: Warsztatu Terapii Zajęciowej (WTZ) w Starej Wsi, Środowiskowego Domu Samopomocy (ŚDS) im. Jana Pawła II w Brzozowie oraz Środowiskowego Domu Samopomocy im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Krzywem.

Poprzez organizację tej wystawy włączyliśmy się w Gminne Obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością.

Podczas otwarcia wystawy obecni byli przede wszystkich autorzy wystawy na czele z kierownikiem WTZ w Starej Wsi Katarzyną Lutecką oraz kierownikiem ŚDS w Brzozowie Barbarą Stolarz.

Ponadto prowadząca spotkanie dyrektor Muzeum Regionalnego Agnieszka Adamska przywitała m.in.: posła na Sejm RP Adama Śnieżka, przedstawiciela biura europosła Bogdana Rzońcy – Jerzego F. Adamskiego, przewodniczącego Rady Powiatu Henryka Kozika, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Brzozowie Alicję Tomoń, dyrektor Miejskiej Biblioteki Społecznej Krystynę Rymarz, zastępcę kierownika USC w Brzozowie Urszulę Dąbrowską-Huber, dyrektor I Oddziału Banku PKO BP Agnieszkę Juszczak, byłą dyrektor naszego muzeum Halinę Kościńską oraz byłego przewodniczącego Rady Muzeum Stanisława Pilszaka.

Gościem, a jednocześnie bohaterem zbiorowym wernisażu była także kierowana przez Zofię Olejko Kapela Ludowa „Graboszczanie” w składzie: Monika Czas, Franciszek Czubski, Agata Korfanty, Zbigniew Kowalski, Tadeusz Pytlak, Kazimierz Sokalski, a także Józef Zubel. Grabowniccy muzycy wykonali najbardziej znane kolędy, a także przypomnieli te nieco zapomniane.

Na aktualnej wystawie można obejrzeć prace wykonane przez uczestników trzech ośrodków (WTZ, ŚDS), które na co dzień wspierają osoby z niepełnosprawnością, z pewnymi dysfunkcjami, zapewniając im wszelką możliwą pomoc. To właśnie tam, dzięki ogromnemu zaangażowaniu kierownictwa, pracowników, instruktorów różnych pracowni ujawniają się niekiedy prawdziwe talenty… Owocem tychże talentów są prace – łączące tradycyjne akcenty oraz nowoczesne pomysły – które stanowią bogaty zbiór bożonarodzeniowych ozdób. Możemy więc podziwiać: bombki wykonane techniką decupage, choinki z piór, szydełkowane anioły, kartki świąteczne, zdobione butelki oraz stroiki, które wprowadzają oglądających te małe dzieła sztuki w magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia. Wśród wystawionych prac znajdują się także doniczki, puszki, świeczniki wykonane techniką decupage, szydełkowane pudełka oraz obrazy, które z pewnością mogą być doskonałym pomysłem na prezent pod choinkę dla kogoś bliskiego.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłowości i inwencji twórczej, która rozwija się pod okiem wspaniałych instruktorów. Autorom wystawy wyrazy wdzięczności przekazała naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Brzozowie Alicja Tomoń.

ag

fot. Marek Marański