Muzyka karpackich gór i dolin. Zagrajmy Mistrzowi!

W piątek 20 maja 2022 roku w Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta w Brzozowie odbył się benefis z okazji 95 lecia urodzin Stanisława Wyżykowskiego-rekonstruktora liry i twórcy instrumentów tradycyjnych. Inicjatywa lokalna pn „Muzyka karpackich gór i dolin. Zagrajmy Mistrzowi!” sfinansowana została ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 za pośrednictwem Stowarzyszenia Pro Carpathia. Organizatorem wydarzenia była grupa nieformalna „Karpacki Wernyhora”, Muzeum Regionalne w Brzozowie, natomiast zaszczyt objęcia patronatem projektu przypadł Towarzystwu Przyjaciół Brzozowa-Zdroju Brzozów-Zdrój – Towarzystwo Przyjaciół. Wspomnieć należy, iż benefis nie powstałby, gdyby nie jego pomysłodawca i autor projektu Damian Kierek.Wydarzenie obfitowało w program artystyczny. Rozpoczęło się uroczystym powitaniem Mistrza przez Dyrektor Muzeum Panią Agnieszkę Adamską, przy akompaniamencie przyjaciół Stanisława Wyżykowskiego z brzozowskiej orkiestry Fire Band. Po przywitaniu zaproszonych gości na sali konferencyjnej muzeum uczeń Stanisława Wyżykowskiego, jego imiennik Stanisław Nogaj rozpoczął rozmowę z Mistrzem. Stanisław Wyżykowski okazał się być doskonałym gawędziarzem. Wszystkich słuchaczy oczarował opowieścią o rysunkach sprzedawanych za 5 groszy, aby odciążyć finansowo tatę, o początkach gry na skrzypcach, o szkole muzycznej, którą sam sobie sfinansował, o tym dlaczego nie został członkiem Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” oraz skąd wziął się kształt liry przez niego skonstruowanej . Podczas rozmowy okazał się dużym dowcipem. Mistrz wspomniał również swojego brata- odkrywcę miedzi, Jana Wyżykowskiego. Jak powiedział Stanisław Wyżykowski, w odkryciu miedzi przez Jana pomogły mu trzy jego cechy charakteru. Był uparty, konsekwentny i zawzięty. Sam Mistrz Wyżykowski to człowiek nietuzinkowy, kreatywny, wiek nie stanowi dla niego ograniczeń w podejmowaniu kolejnych wyzwań. Jako osiemdziesięciolatek leciał paralotnią. Benefis zakończył natomiast odśpiewaniem utworu „Baby, ach te baby” i dedykował go dla wszystkich zgromadzonych na sali Pań. Podczas benefisu nie obyło się bez części artystycznej. Odbyła się prezentacja instrumentów pasterskich Karpat Wschodnich w wykonaniu Józefa Sowy. Wśród nich znalazły się: fujarki, freje, dzwonki, róg, drumle, dwojnica, dudy, skrzypce z trąbką, bat. Pieśni łemkowskie zostały zaprezentowane przez gości z Ukrainy: Alexis Zolotukhina z córkami. Porwały one dosłownie publiczność do tańca. Na koniec części artystycznej odbył się koncert zespołu WERNYHORA-laureata konkursu Nowa Tradycja 2021. Jego wokalistka Daria zaczarowała zgromadzonych swoim wokalem. Wspaniałą oprawę dla całego wydarzenia stanowiła wystawa instrumentów Mistrza ze zbiorów GOKiW Haczów, Muzeum Regionalnego w Brzozowie oraz prywatnych kolekcjonerów. Wśród eksponatów znalazły się liry korbowe, organistrum, lira basowa, surdynka, lira antyczna.

Tekst: Magdalena Korona;

Fot. Marek Marański