Pierwsza Noc Muzeów w Brzozowie

Pomysł organizacji Nocy Muzeów narodził się w Niemczech końcem XX w. Jej ideą jest nieodpłatne udostępnienie dla zwiedzających instytucji kultury. W tym roku do wspomnianej międzynarodowej inicjatywy dołączyło się również Muzeum Regionalne w Brzozowie. Trzynastego maja br. od godzin popołudniowych do późnych godzin nocnych goście mogli bezpłatnie zwiedzić sale wystawy stałej „Z dziejów i kultury regionu brzozowskiego”. Dodatkowo w ramach muzealnego święta, odbył się wernisaż wystawy czasowej „Motywy ludowe w pracach uczniów PLSP”. Ekspozycja ta, była otwarta niemal do północy równolegle z wystawą stałą. W inauguracji uczestniczyli dyrektor PLSP Zbigniew Gleń oraz grono pedagogiczne, w tym pomysłodawca ekspozycji – kierownik sekcji przedmiotów artystycznych Grzegorz Tomkowicz. W wydarzeniu brali udział również m.in.. przewodniczący Rady Powiatu Brzozowskiego Henryk Kozik oraz emerytowana dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzozowie Halina Kościńska. Całość poprowadziła dyrektor muzeum Agnieszka Adamska. Ponadto swym niezwykłym śpiewem wieczór uświetniła laureatka wielu konkursów wokalnych Oliwia Konieczna. Prace, które można było zwiedzić na tymczasowej ekspozycji, wyszły spod ręki wychowanków Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie. Obejmowały takie techniki i formy jak: malarstwo olejne i akrylowe, rzeźbę w drewnie, drzeworyt, tkaninę oraz formy użytkowe. Drugim ważnym punktem programu był koncert Akademii Wokalno-Aktorskiej MF. Artis prowadzonej przez Mariolę Friedek. Przed brzozowską publicznością zaprezentowały się wówczas (w kolejności alfabetycznej): Aleksandra Adamczak, Marlena Brodzicka, Anna Czech, Milena Owsiana, Emilia Skarbek, Emilia Skiba, Amelia Sowińska, Martyna Sowińska, Julia Świątek, Emilia Władyka oraz Anna Wojtal. Pierwsza brzozowska Noc Muzeów cieszyła się znacznym zainteresowaniem. Kolejna edycja wydarzenia już za rok.

Tekst: Paweł Gądek, Mateusz Podkul

Fot.: Marek Marański