I Brzozowski Rajd Ekologiczny „Brzoza 2022”

W ubiegły czwartek, 21 kwietnia 2022 r., w przeddzień Dnia Ziemi odbył się I Brzozowski Rajd Ekologiczny „Brzoza 2022”. Zorganizowały go Stowarzyszenie Krajoznawczo-Historyczne Ziemi Brzozowskiej na czele z prezesem Zbigniewem Sobotą i Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta w Brzozowie na czele z dyrektor Agnieszką Adamską. Wsparcie imprezie udzieliło także Nadleśnictwo Brzozów, które udostępniło wiatę ogniskową z opałem przy ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej „Brzozów-Zdrój”. Środki na organizację rajdu przekazało Starostwo Powiatowe w Brzozowie.

Około 70 uczniów wraz z opiekunami ze szkół podstawowych z Brzozowa, Starej Wsi, Dydni i Jabłonki wędrowało na trasie: rezerwat „Kretówki” – Kisielowa – „Krzyż Żubryda” – Brzozów-Zdrój. Młodym wędrowcom przewodzili przewodnicy beskidzcy: rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, Jacek Cetnarowicz i Mateusz Podkul.

Po dotarciu do wiaty ogniskowej uczestnicy imprezy mieli okazję skonsumować kiełbaskę i napić się gorącej herbaty. Odbył się także konkurs dotyczący obiektów i zagadnień związanych z trasą rajdu. Zwyciężył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzozowie. Drugie miejsce ex aequo przypadło drużynie ze Szkoły Podstawowej w Starej Wsi i łączonemu zespołowi szkół w Dydni i Jabłonce. Uczestnicy zmagań z rąk starosty brzozowskiego Zdzisława Szmyda otrzymali nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy turyści – skrypty rajdowe.

Organizatorzy dziękują z wsparcie rajdu staroście brzozowskiemu Zdzisławowi Szmydowi oraz nadleśniczemu Nadleśnictwa Brzozów Pawłowi Biernackiemu.

fot. Monika Sowińska