ZDZISŁAW TWARDOWSKI – malarstwo

Zdzisław Twardowski, ur. w 1955 r. w Mrozowie k. Wrocławia. Od lat mieszka w Sanoku, gdzie prowadzi własną autorską pracownię oraz warsztaty malarskie dla dorosłych i młodzieży. Uczestniczy w plenerach krajowych i zagranicznych. Jest organizatorem wielu imprez artystycznych w Polsce, na Słowacji i Węgrzech. Ukończył studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, gdzie w 2002 r. otrzymał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Mieczysława Hermana. Tworzy głównie w technice olejnej. Jego prace można oglądać w wielu galeriach krajowych, są również chętnie nabywane przez zagranicznych miłośników sztuki.

Stanisław Wójtowicz tak wyraża się o malarstwie artysty:

„W ujęciu formalnym to klasyczne horyzontalne kompozycje pasowe (układ znany z najstarszych zabytków sztuki egipskiej), rzadziej diagonalne, z wyraźnie rozdzielającą linią horyzontu, malowane szerokim pędzlem lub szpachlą z charakterystycznymi efektami ich użycia (faktura, zanikanie farby). Kolorystyka obrazów jest wyrównana, dominują w niej zimne zielenie lub ciepłe odcienie brązu. Artysta wyraźnie nie jest zainteresowany eksponowaniem detali, nie szukajmy więc „anatomii chmury”, musi nam wystarczyć jej reprezentacja.
Malarstwo nie istnieje bez światła. W obrazach Zdzisława Twardowskiego jego obecność nie jest uparcie natarczywa, światło raczej łowi cienie niż je tworzy, równomiernie rozproszone w nieco zamglonej przestrzeni. To sugestia, że artystę zajmuje współzależność między światłem, mrokiem w konkretnej chwili.
Każdy obraz jest wielowarstwową olejną strukturą, której początkiem jest ogólny zarys kompozycji, zwykle wykonany akrylem. Droga do ostatecznej syntezy prowadzi przez drobiazgowe zamalowywanie i odsłanianie, kształtowanie pojedynczych plam, nadawanie barwom odpowiednich odcieni i ustalanie wzajemnego oddziaływania większych części obrazu. Zdaniem artysty, bardziej jest to rezultat umiejętności niż natchnienia, które definiuje jako zbieg sprzyjających okoliczności”.

Zdzisław Twardowski w swoim dorobku artystycznym ma uznane pejzaże olejne, dzieła portretowe i liczne pastele, w których dominuje kameralne, nastrojowe ujęcie tematu.

W ubiegłą sobotę (06.03.2021 r.) w naszym muzeum miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa olejnego – ostatniej wystawy na Podkarpaciu, której twórcą jest Zdzisław Twardowski – artysta malarz mieszkający w Sanoku. Autor postanowił wrócić w okolice Wrocławia, skąd pochodzi, stąd wystawa ta jest pożegnaniem z Sanokiem i regionem, z którym związany był przez ostatnie 35 lat. Nasz gość wieczoru w swoim dorobku posiada liczne pejzaże olejne, obiekty architektury drewnianej i portrety. Ukończył studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, gdzie uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Mieczysława Hermana. Przez wiele lat pracował jako instruktor plastyk w sanockich domach kultury: Puchatku i Gagatku. Po 17 latach przygody z domami kultury założył własną pracownię, w której powstało wiele prac znajdujących się obecnie w zbiorach prywatnych, galeriach krajowych i zagranicznych. Uczestniczył w wielu plenerach i wystawach poplenerowych zagranicznych (np. Słowacja, Rumunia, Węgry) i krajowych min. w Kazimierzu Dolnym, Zamościu, Jarosławiu i Bieczu. Na wystawie mamy jego 34 prace. Związki artysty z brzozowską placówką muzealną, przypomniała dyrektor Agnieszka Adamska.Spotkanie uatrakcyjnił minikoncert sióstr Martyny i Amelki Sowińskich. Martyny – uczennicy Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie, laureatki wielu konkursów wokalnych, rozpoznawalnej youtuberki.Amelka będąca uczennicą miejscowej szkoły podstawowej poza śpiewaniem także udziela sią na youtubie, gdzie prowadzi swój kanał. W wykonaniu Martyny wysłuchaliśmy utwory „Bez Ciebie” Dawida Kwiatkowskiego i „Wracam do domu” Justyny Steczkowskiej. Amelka zauroczyła wszystkich wykonaniem „I Have Nothing” Whitney Huston i „Pogody ducha” Hanny Banaszak. Wystawę w naszym muzeum można zwiedzać do końca marca br.

Fot. Marek Marański