Wspomnienie Augustyna Barana

W piątkowy wieczór, 10 stycznia, w brzozowskim muzeum miało miejsce spotkanie wspomnieniowe poświęcone Augustynowi Baranowi, znanemu pisarzowi z Izdebek, zmarłemu w 2010 r. W przeszłości współpracował on m.in. z „Wiadomo-ściami Brzozowskimi”, a jego utwory otrzymały liczne nagrody i wyróżnienia na dziesiątkach konkursów literackich w całej Polsce. Pretekstem do zorganizowania imprezy była publikacja zatytułowana „Rzecz o Augustynie Baranie – twórczość i życie: wspomnienia, dokumenty, teksty”. Jej redaktorem jest Sebastian Dubiel-Dmytryszyn. On też podczas brzozowskiego wieczoru omówił to wydawnictwo cofając się we wspomnieniach do kontaktów z „Gustkiem”, jak popularnie nazywano prozaika z Izdebek. Tytuł „Gustek” nosi reportaż Magdy Skawińskiej, który zaprezentowaliśmy zgromadzonym miłośnikom dobrej literatury. Ci, którzy nie mieli okazji poznać Augustyna Barana, mogli usłyszeć jego głos. Z kolei Mateusz Podkul odczytał fragmenty niepublikowanych tekstów „Gustka”, a była dyrektor brzozowskiego muzeum i redaktorka „Wiadomości Brzozowskich” Halina Kościńska opowiedziała o swojej styczności i bliskiej przyjaźni z tą nietuzinkową postacią. W trakcie spotkania zaprezentowano zdjęcia pokazujące Augustyna Barana, a także można było nabyć książki oficyny wydawniczej RuthenicArt, której właścicielem jest Sebastian Dubiel-Dmytryszyn. Organizatorem spotkania było jego stowarzyszenie „Pod Karpatami” oraz Muzeum Regionalne.

Mateusz Podkul

fot. Paweł Gądek