Promocja książki „Zanim wyjedziesz w Bieszczady”

Czwartkowego wieczora, 24 paź- dziernika, w naszym muzeum promowaliśmy książkę pt. „Zanim wyjedziesz w Bieszczady”, wydaną przez krakowskie wydawnictwo „Znak”. Z tej okazji gościliśmy w murach naszej placówki nietuzinkowych autorów, czyli bieszczadzkich leśników Kazimierza Nóżkę i Marcina Scelinę oraz kulturoznawcę Macieja Kozłowskiego.
We wstępie książki Maciej Pietrzyk pisze: „W »Zanim wyjedziesz w Bieszczady« nie znajdziecie sugerowanych tras ani miejsc, gdzie warto zjeść czy iść na spacer. Znajdziecie historię tej przestrzeni. To w niej są zanurzeni nasi Bohaterowie, to ona kryje historie ludzi i wydarzeń, o których zapomnieliśmy. Skrytej w mrokach niepamięci wojny domowej, uciekinierów politycznych, watah wilków, ciekawskich niedźwiedzi i surowych praw natury. Poznajemy losy pustelników, PRL-owskich watażków, dezerterów rodzinnych i ludzi chcących uciec przed miastem do lasu zatopionego w dymie kopcących retort.
Zanim ruszymy w Bieszczady, rzuciwszy wszystko na zawsze lub tylko na chwilę, powinniśmy je poznać”.
Na wstępie dyrektor Agnieszka Adamska powitała przybyłych miłośników Bieszczadów i dobrej książki, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele samorządu oraz organizacji pozarządowych, a przede wszystkim wielbiciele turystyki i krajoznawstwa. Później głos przejęli sami autorzy.
Jak można było wcześniej przewidzieć, znając obu leśników, rozmowa przybrała zabawny charakter, okraszona została licznymi anegdotami oraz wzajemnymi, aczkolwiek kulturalnymi, docinkami. Całość w przystępny i lekki sposób prowadził Maciej Kozłowski. Kto przybył do naszego muzeum, na pewno nie był zawiedziony, a co więcej opuścił spotkanie bogaty o pięknie wydaną książkę okraszoną autografami autorów. Tak więc: miłej lektury i do zobaczenia w Bieszczadach!

MWP

fot. Paweł Gądek