Wystawa jubileuszowa Liceum Plastycznego w Krośnie
Poniedziałkowe popołudnie (11 marca br.) zgromadziło w naszym muzeum miłośników sztuki, którzy wzięli udział w otwarciu niezwykle interesującej ekspozycji – wystawy jubileuszowej z okazji 40-lecia istnienia Liceum Plastycznego im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie.
Wystawa, na którą zaprosili Dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzozowie wraz z Dyrektorem Liceum Plastycznego w Krośnie, prezentuje dwadzieścia trzy prace – 15 malarskich na płótnie oraz 8 snycerskich, które są głównie pracami dyplomowymi absolwentów krośnieńskiej szkoły. Goście, a wśród nich: przewodniczący Rady Powiatu Brzozowskiego Henryk Kozik, była dyrektor brzozowskiego muzeum Halina Kościńska, środowisko artystyczne związane z Liceum Plastycznym w Krośnie – nauczyciele i uczniowie, rodzina, znajomi i przyjaciele artystów oraz sympatycy naszego muzeum mieli okazję obejrzeć prace z okresu ok. trzydziestu lat, które są dziełami autorów: Marcina Płoszaja, Jakuba Kijowskiego, Katarzyny Krygowskiej, Justyny Kazaneckiej, Damiana Gierlacha, Katarzyny Biernat, Natalii Wasłowicz, Grety Leśko, Łukasza Królikowskiego, Kazimiery Żołny, Tomasza Opalińskiego, Janusza Jasińskiego, Agaty Misiołek, Anety Huk, Krzysztofa Bończaka, Barbary Jarzyny, Daniela Tylki i Katarzyny Leszegi.
Liceum Plastyczne w Krośnie, tegoroczna jubilatka, powstało 1 września 1979. Pierwotnie miało swoją siedzibę w Miejscu Piastowym. Pierwszym dyrektorem szkoły był Władysław Kandefer, po nim funkcję tę sprawowała Stanisława Olszańska-Marszałek, a od 1 września 1984 r. dyrektorem liceum jest Pan Zbigniew Gleń.
Władysław Kandefer – znany artysta rzeźbiarz z Iwonicza Zdroju, w Liceum Plastycznym uczył rysunku zawodowego i technicznego. Był mocno zaangażowany w powstanie szkoły plastycznej w krośnieńskiem. Miejsce Piastowe, znane z rzemiosła artystycznego, 1 września 1979 r. przywitało w nowej szkole grupę 34 uczniów. Wychowawcą pierwszej klasy został Bogdan Biernat, artysta – rzeźbiarz. Od początku przedmiotów plastycznych uczył artysta – rzeźbiarz Roman Górka.
Głównym celem działalności szkoły było i jest rozwijanie uzdolnień artystycznych uczniów z uwzględnieniem ich indywidualnych predyspozycji, a sami absolwenci szkoły stają się współtwórcami kultury. Kiedy w 1990 r. szkoła przeszła pod bezpośredni nadzór Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wówczas poprawiły się warunki socjalno-bytowe. W czerwcu 1992 r. sfinalizowano zakup byłego przedszkola „Lnianki” i po adaptacji budynku we wrześniu tegoż roku rozpoczęto naukę w nowej szkole.
Sztuka – podstawowy składnik kultury, prezentowana na obecnej wystawie, jest czystą jakością. Do jej zwiedzania już od drzwi zaprasza Nikifor Krynicki. Ten pochłonięty pasją malarską artysta, dopiero pod koniec życia został doceniony i uznany na całym świecie za jednego z najwybitniejszych prymitywistów. Obejrzymy również płaskorzeźbę „Melanocetus Johnsonii”, przedstawiającą głębinowego potwora, który wabi swoje ofiary światełkiem zwisającym z jego głowy. Kim z kolei jest „Muza ulicznych grajków”? Ubrana jedynie w czapkę i górę munduru z żelaza? Tak wiele mówi jej spojrzenie, wypisana na twarzy historia… Nasz wzrok przyciągają również rzeźby: „Kuby” – chłopca z piłką, „Konika z pajacykami”, „Babci”, „Rzeźby Lautreca” – francuskiego malarza i grafika oraz rzeźba „Postaci”. Rzeźba w drewnie, którą możemy oglądać na wystawie to jedna z dyscyplin zaliczanych do sztuk plastycznych. Od malarstwa czy grafiki odróżnia ją trójwymiarowość.
Wśród znajdujących się na wystawie obrazów dominuje martwa natura, pojawia się pejzaż, postać oraz wnętrze. Bardzo ważny jest kolor, do którego, rozmawiając o nim w codziennych rozmowach, używamy słów rozumianych intuicyjnie. Mówimy o kolorach ciepłych i zimnych, kolorach ziemi i zimy, barwach wiosny i jesieni, gamach, tonacjach itp. W rozmowach o sztuce mówimy o kolorach tycjanowskich, zieleni Veronesa, o typowych dla wielkich artystów i wielkich stylów „paletach kolorów” czy „paletach barw”. Poeci nadawali kolor poszczególnym głoskom, a Kandinsky stworzył skomplikowany system wiążący kolory z kształtem figur geometrycznych, przypisujący im brzmienie, a brzemienia te łączący w symfonię kolorów.
Prezentowane na ekspozycji prace dają nam możliwość oglądania tego, czego dokonały myśli ich autorów utrwalone w rzeźbie czy na obrazie.
Słowa podziękowania prowadząca spotkanie adiunkt Agnieszka Adamska skierowała w stronę Grzegorza Tomkowicza – nauczyciela w Liceum Plastycznym w Krośnie oraz Szkole Podstawowej w Turzym Polu, który był inicjatorem wystawy, za pomoc w jej organizacji, a na ręce dyrektora Liceum Plastycznego w Krośnie Zbigniewa Glenia Monika Sowińska złożyła kwiaty i ogromne gratulacje z okazji tak pięknego jubileuszu.
Życzymy kolejnych, równie udanych jubileuszy oraz samych tylko sukcesów dyrektorowi Zbigniewowi Gleniowi, całej kadrze nauczycielskiej oraz uczniom. Wystawa potrwa do 19 kwietnia br. Zapraszamy!
Agnieszka Adamska
fot. Piotr Sobota