Piątkowego wieczoru, 4 kwietnia, w murach brzozowskiego muzeum odbył się wernisaż wystawy fotografii pt. „Piękno zamknięte w drewnie” Ewy i Janusza Gajewskich z Krakowskiego Klubu Fotograficznego. Na ekspozycji zostały zaprezentowane fotografie cerkwi Roztocza i Bieszczad.
Fotografia Ewy i Janusza Gajewskich to ich życiowa pasja. Oboje bardzo lubią podróżować, zachwycać się otaczającym światem i uwieczniać niezapomniane chwile w migawce aparatu fotograficznego.
Ewa – rodowita krakowianka. Inspiruje ją wszystko, co wokół niej. Fotografuje architekturę, krajobraz, przyrodę, człowieka w życiu codziennym, do niedawna najbardziej ulubioną, była fotografia nocna, ale od jakiegoś czasu ze znaną sobie cierpliwością przemierza wraz z mężem Roztocze i Bieszczady szlakiem Architektury Drewnianej, by dokumentować Cerkwie zamykając je w kadrze. Fotografuje je ukazując ich historyczne znaczenie, bogactwo kulturowe i niepowtarzalny klimat. Jest Członkiem Krakowskiego Klubu Fotograficznego od 2015 roku, autorką kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczyła także w wielu wystawach grupowych w kraju oraz we Włoszech.
Janusz – pochodzi ze Skawiny. Jednak los ostatecznie skierował jego drogi do Krakowa. Tym samym miasto zyskało wspaniałego fotografa, który utrwala jego atmosferę i klimat, zarówno w dzień, jak i w nocy. Lubi spędzać czas na łonie natury, również tam nie rozstaje się ze swoim aparatem, wyłapując niezwykłe ujęcia. Jest wrażliwym obserwatorem, któremu nie umknie żadna tajemnica, dlatego od jakiegoś czasu przemierza obszary Roztocza i Bieszczad w poszukiwaniu Architektury Drewnianej, fotografując cerkwie w ciekawych nietuzinkowych kadrach. W jego fotografiach często rzeczywistość łączy się z fantazją tworząc spójną całość. Należy do Krakowskiego Klubu Fotograficznego od 2001 roku. Na swoim koncie ma kilkanaście wystaw indywidualnych oraz wiele grupowych, zarówno krajowych jak i zagranicznych.
Autorzy fotografii w sposób niepowtarzalny ukazują Cerkwie, jako piękno i bogactwo Roztocza i Bieszczad. Zgromadzeni goście mogli się przenieść w świat pełen niedokończonych historii, opowieści i zapisu subiektywnych doznań w zetknięciu z tajemniczym “Pięknem zamkniętym w drewnie”.
Dopełnieniem piątkowego wieczoru był wykład Bogdana Augustyna – historyka, muzyka, współzałożyciela zespołu KSU, działacza bieszczadzkiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, a ponadto inicjatora ratowania zabytków bieszczadzkich. Tematem przewodnim była “Drewniana architektura cerkiewna w Karpatach”.
Wystawę można zwiedzać do 11 maja 2025 r. Serdecznie zapraszamy.