Narodowe Czytanie w Muzeum Regionalnym

W czwartkowe przedpołudnie 15 sierpnia br., w sali konferencyjnej brzozowskiego ratusza, odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W roku 2022, który ogłoszonym został Rokiem Romantyzmu Polskiego (w dwusetną rocznicę pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, Wilno, 1822), właśnie to dzieło Mickiewicza czytali uczestnicy spotkania.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda skierował list do biorących udział w akcji Narodowe Czytanie, w którym pisze m.in.: „Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu.  (…)

Dlatego (…) w trwającym Roku Romantyzmu Polskiego, zapraszam Państwa do Narodowego Czytania Ballad i romansów. Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa. Niech Ballady i romanse ponownie odkryją przed nami swoją wybitną wartość literacka, cenny wymiar moralny i bogactwo kulturowe Rzeczypospolitej, stając się dla wszystkich prawdziwie twórczą inspiracją do zrealizowania własnych, oryginalnych odsłon Narodowego Czytania 2022.”

Fragmenty Mickiewiczowskich „Ballad i romansów” przeczytali: sekretarz gminy Brzozów – Waldemar Och, przewodnicząca Rady Miejskiej w Brzozowie a zarazem dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Brzozowie – Dorota Kamińska, przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty, Sportu, Turystyki i Wypoczynku Rady Miejskiej w Brzozowie a zarazem przewodnicząca Rady Muzeum Regionalnego w Brzozowie – Mariola Pilszak, komendant powiatowy Policji w Brzozowie podinsp. Joanna Kędra, dyrektor PKO Banku Polskiego S.A. Oddział 1 w Brzozowie – Justyna Kobiałka, reprezentujący Komendę Powiatową PSP w Brzozowie – kpt. Wojciech Sobolak, uczennice Akademii Wokalno-Aktorskiej MFArtis. – Martyna Sowińska i Otylia Barnik oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie wraz z polonistką Anną Futymą.

Organizatorami wydarzenia byli: burmistrz Brzozowa Szymon Stapiński, Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta w Brzozowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Brzozowie oraz Brzozowski Dom Kultury.

Agnieszka Adamska

fot. ms