Moje bollywoodowanie

W piątkowy wieczór, 8 lipca br., Muzeum Regionalne w Brzozowie gościło dr Tatianę Szurlej, absolwentkę krakowskiej indologii i filmoznawstwa, naukowo zajmującej się kinem Indii, piszącej na jego temat w językach polskim, angielskim i hindi. Pani Tatiana od kilku lat mieszka w Indiach, gdzie pracuje jako lektorka języka polskiego. Wyredagowała z Grażyną Stachówną książkę „Od Ramajany do Slumdoga. Filmowe adaptacje literatury indyjskiej”. Prowadzi ponadto blog „Bollywoodowanie”.Badaczka gościła w naszym muzeum już po raz drugi. Ostanie spotkanie z nią miało miejsce 27 grudnia 2019 r. i dotyczyło poglądowego scharakteryzowania Indii pod względem kultury, religii i społeczeństwa.Tegoroczne wystąpienie zorganizowane w ramach Brzozowskich Spotkań Muzealnych nosiło tytuł „Moje Bollywoodowanie”. Jego głównym tematem była tym razem kwestia fenomenu kinematografii indyjskiej.Na spotkaniu obecni byli: przewodniczący Rady Powiatu Brzozowskiego Henryk Kozik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brzozowie Bogdan Dytko, prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP i zarazem sołtys Sołectwa Humniska-Skrzyżowanie Mariusz Fic wraz z małżonką Barbarą, przewodniczący Zarządu Osiedla nr 2 w Brzozowie Józef Byczyński, a także rodzina Pani Tatiany oraz sympatycy brzozowskiego muzeum.Zgromadzeni mogli znacząco poszerzyć swoją wiedzę na temat kina hinduskiego. Dowiedzieli się m.in., że kino indyjskie to nie tylko Bollywood. Prelegentka odniosła się do kilku rozpowszechnionych mitów dotyczących m.in. scen muzycznych i tanecznych w filmach bollywoodzkich. Zaprezentowała też kilka przykładowych scen z tych dzieł. Wiele czasu poświęciła ponadto na scharakteryzowanie najpopularniejszych aktorów i aktorek indyjskich. Omówiła również ich pozycje w hinduskim społeczeństwie. Serdecznie dziękujemy Pani Tatianie za ciekawe i interesujące spotkanie oraz liczymy na dalszą współpracę w przyszłości.

tekst i fot.: Paweł Gądek