XLIV Rajd Odkrywców „Poznajemy piękno i historię ziemi brzozowskiej”

W czwartek, 5 maja 2022 r., nasze muzeum zorganizowało XLIV Rajd Odkrywców „Poznajemy piękno i historię ziemi brzozowskiej”. Uczestniczyli w nim, pod opieką wychowawców, uczniowie dwóch klas ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Prof. Władysława Szafera w Brzozowie. Trasa rajdu wiodła od szkoły, obok Parku Jordanowskiego, do cmentarza żydowskiego na ulicy Cegłowskiego. Tam młodzi wędrowcy poznali dzieje brzozowskich Żydów. Kolejne przystanki marszu w kierunku Brzozowa-Zdroju dotyczyły bł. siostry Celestyny Faron, Nadleśnictwa Brzozów oraz kapliczki św. Stanisława Kostki. Następnie uczniowie odwiedzili stary cmentarz żydowski i położone obok mauzoleum skrywające szczątki około tysiąca miejscowych Żydów wymordowanych przez Niemców 10 sierpnia 1942 r. Po krótkim postoju na odpoczynek i posiłek w wiacie ogniskowej leśnictwa Podlesie, wędrowcy przeszli ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną „Brzozów-Zdrój” oraz ścieżkę „Śladami zabudowań Brzozowa-Zdroju”. Na trasie uzyskali wiedzę na temat funkcjonowania lasu oraz losów przedwojennego zakładu zdrojowego.Po powrocie do wiaty uczniowie skosztowali kiełbaski z ogniska i ciepłej herbaty. Chętni sprawdzili nabyte podczas rajdu wiadomości w konkursie, a jego laureaci z rąk dyrektor muzeum Agnieszki Adamskiej otrzymali nagrody.Dziękujemy dyrekcji i wychowawcom ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzozowie oraz nadleśniczemu Nadleśnictwa Brzozów za pomoc w organizacji rajdu.

Tekst: Mateusz Podkul

Fot. Marek Marański