Słuchowisko „Lusia”

W piątkowy wieczór, 19 listopada 2021 r., w naszym muzeum zostało zaprezentowane słuchowisko (czytanie performatywne) „Lusia”, oparta na wydarzeniach z czasów II wojny światowej opowieść, która przybliżyła tragiczne losy brzozowskich Żydów splecione z działalnością „leśnego” seminarium duchownego funkcjonującego w zabudowaniach przedwojennego zakładu zdrojowego.

W rolach głównych wystąpili (w kolejności pojawienia się postaci w słuchowisku):

– Waldemar Kośmider jako ksiądz Witczak,

– Marek Burdzy jako ksiądz Śliwiński,

– Jakub Stanek jako kleryk Abelski,

– Anna Boczar jako Emma Trachmann,

– Amelia Sowińska jako Lusia Trachmann,

– Damian Kierek jako Froń,

– Monika Sowińska jako Froniowa,

– Mateusz Podkul jako rotmistrz Szumny.

Tekst słuchowiska i reżyseria – Damian Kierek.

Dźwięk i oświetlenie – dyrektor Brzozowskiego Domu Kultury Jan Florek wraz z pracownikami BDK-u.Po zakończeniu słuchowisko w dwóch krótkich wystąpienia rzeczywiste losy Lusi Trachmann przedstawiła Halina Kościńska, a „leśnego” seminarium duchownego w Brzozowie-Zdroju – Mateusz Podkul.

fot. Damian Wojtowicz