Wernisaż malarstwa Ewy Wolak i Leszka Matysiaka z Przemyśla

W piątkowe popołudnie, 16 lipca 2021 r., w Muzeum Regionalnym im. Adama Fastnachta w Brzozowie odbył się wernisaż malarstwa Ewy Wolak i Leszka Matysiaka z Przemyśla, członków rzeszowskiego oddziału Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej. W ubiegłym roku wzięli udział w plenerze malarskim „Brzozów w barwach palety”, w tym roku gościmy Ich z wystawą pt. „Tożsamość Przemyśla”.

Spotkanie rozpoczęła dyrektor brzozowskiego muzeum Agnieszka Adamska, witając przybyłych gości: przewodniczącego Rady Powiatu Brzozowskiego Henryka Kozika, radną Rady Powiatu Brzozowskiego Magdalenę Koronę, przedstawiciela Biura Poselskiego Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy – Jerzego F. Adamskiego, dyrektor brzozowskiego muzeum (w latach 1998-2004) Halinę Kościńską, przewodniczącego Rady Muzeum Regionalnego w Brzozowie IV kadencji Andrzeja Rzepkę, dyrektora MOSiR w Brzozowie Bogdana Dytkę, dyrektora ZEAS w Brzozowie Józefa Barana, a także rodzinę, przyjaciół i znajomych bohaterów piątkowego spotkania oraz sympatyków naszego muzeum – poetów, malarzy, artystów z Brzozowa, Sanoka i okolic związanych z naszą instytucją. Ewa Wolak mieszka i tworzy w Przemyślu, od niedawna na emeryturze. Najczęściej maluje portrety akrylem, olejem, ale jej ulubioną techniką jest akwarela. Jej portrety znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i poza granicami, m.in. w USA, Bawarii, Szwecji, Słowacji i na Węgrzech.

Leszek Matysiak mieszka w Ostrowie k/Przemyśla, zajmuje się malarstwem, rzeźbą, grafiką i rysunkiem. Brał udział w plenerach, licznych wystawach i konkursach w kraju i za granicą. Inspirują go wszelkie dziedziny twórczości: rzeźba w kamieniu, ceramika, prace w glinie, a szczególnie w drewnie. Podstawą zapisywania wszelkich pomysłów jest rysunek sytuacyjny.

Licznie zgromadzeni miłośnicy sztuki wysłuchali minikoncertu w wykonaniu niezwykle utalentowanej, młodej wokalistki, uczestniczki programu telewizyjnego The Vois Kids – Amelii Sowińskiej, która zaśpiewała tego wieczoru: „Kolorowy świat” Edyty Górniak, „Piechotą do lata” zespołu Bajm i „Mruczy winyl” Dagmary Czechury. Bardzo serdecznie dziękujemy jej za uświetnienie swoim występem wokalnym wernisażu.

Wernisaż zakończył się pamiątkowymi zdjęciami oraz rozmowami kuluarowymi z artystami.

tekst: ag
fot. Marek Marański