„Ikona rodzi ikonę”

W sobotni wieczór, 23 listopada br., w brzozowskim Muzeum Regio- nalnym miał miejsce wernisaż wystawy „Ikona rodzi Ikonę” połączony z wykładem dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego w Prze- myślu ks. Marka Wojnarowskiego. Przedsięwzięcie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem miłośników sztuki i sfery sacrum. Wernisaż otworzyła dyrektor muzeum Agnieszka Adamska, która przypomniała czym jest ikona i jakie pełni zadanie w kościele prawosławnym. Następnie prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Grabownica Starzeńska Tadeusz Stępień przybliżył słuchaczom założenia i przebieg zadania „Ikona rodzi Ikonę”. Korzystając z okazji złożył podziękowania wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie osobom i instytucjom. Goście mieli również możliwość zapoznania się z ciekawą prezentacją ks. Marka Wojnarowskiego dotyczącą historii, symboliki i roli jaką pełniły ikony na przestrzeni wieków. Po zakończeniu prezentacji uczestnicy spotkania zwiedzili wystawę prac uczestników warsztatów tworzenia ikon w Grabownicy Starzeńskiej, prowadzonych przez Jadwigę Denisiuk z pracowni ikon ”Veraikon” w Cisnej.

Marek Marański

fot. Marek Marański