Bajkowy czerwiec w brzozowskim muzeum

Za siedmioma górami… – baśnie braci Grimm  

Z myślą o najmłodszych nasze muzeum przygotowało wystawę wypożyczoną z Muzeum Lalek w Pilźnie, która prezentowała kukiełki przygotowane w Pracowni Arty- stycznej „Kasia”. W przeniesieniu się w bajkowy świat pomogła dzieciom wyjątkowa przestrzeń wystawy Za siedmioma górami…

Już od progu witał dzieci Żabi król, tuż obok Roszpunka, czyli imię głównej bohaterki jednej z niemieckich baśni ludowych. Oprócz nich dzieci, i nie tylko, które odwiedzały brzozowskie muzeum w czasie czerwcowej wystawy, na wystawie mogły obejrzeć i wysłuchać baśni o: Wilku i siedmiu koźlątkach, Królewnie Śnieżce, Czerwonym Kapturku, Złotej Gęsi.       

Wybrane bajki autorów zaaranżowane były w scenerii rodzinnego miasta braci Grimm – Hanau. Na wystawie można było również obejrzeć oryginalne marionetki niemieckie, teatrzyk pacynkowy z lat czterdziestych XX w. oraz niemiecki teatrzyk Kasper z ok. 1930 r. ze scenariuszami z tego okresu.

Po obejrzeniu wystawy dzieci miały możliwość wcielenia się w postacie bajkowe, w zaaranżowanym do tego specjalnie teatrzyku kukiełkowym.

Świat jak z bajki, tak można powiedzieć o trwającej od 1 do 30 czerwca br. wystawie lalek, która cieszyła się sporym zainteresowaniem.

Agnieszka Adamska

fot. MK, Marek Marański