„Transpozycje kształtu” Anety Suslinnikow

„Transpozycje kształtu” Anety Suslinnikow, rzeszowskiej artystki, były tematem sobotniego (27 kwiet- nia br.) spotkania w Muzeum Regionalnym w Brzozowie. Wernisaż zgromadził miłośników sztuki, wśród których gościliśmy Halinę Kościńską – byłą dyrektor naszego muzeum, dr hab. Dorotę Jajko-Sankowską prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, inicjatorkę spotkania oraz jej męża dr. hab. Jarosława Sankowskiego prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Na wystawie znajduje się szesnaście grafik. Co nam mówi tytuł „Transpozycje kształtu”? Transpozycja, czyli zmiana położenia lub przebiegu jakiegoś procesu. Istnieją transpozycje m.in. w szachach, genetyce, muzyce, prawie i logice. A kształt? Istnieją trzy podstawowe typy kształtów: geometryczne, organiczne i abstrakcyjne. Rudolf Arnheim pisał, że postrzegając kształt, zawsze świadomie lub nie świadomie przyjmujemy, że kształt ten coś przedstawia, a wobec tego, że jest formą jakiejś treści.
Spotkanie uświetnił swoją wirtuozerską grą na akordeonie Tomasz Mazur, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dr. Janusza Patera. Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych oraz stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W programie mini koncertu znalazły się utwory: Preludium i toccata Jewgienija Derbienki, Walc dla Amelii Jana Tiersena, Libertango Astora Piazzollego oraz wiązanka melodii bałkańskich.
Wystawa potrwa do 26 maja br. Serdecznie zapraszamy!

Agnieszka Adamska

fot. Monika Sowińska