Wernisaż wystawy prac Agnieszki Mrozek

Sobotnie późne popołudnie (a może już wczesny wieczór), 19 stycznia br. przyciągnęło do naszego muzeum miłośników talentu Agnieszki Mrozek na wernisaż wystawy jej prac zatytułowanej „Tendencja wzrostowa…”. Wśród licznie przybyłych gości można było zauważyć przedstawicieli samorządu, kultury, oświaty, sympatyków naszego muzeum, a przede wszystkim rodzinę, przyjaciół i znajomych bohaterki spotkania. Na wstępie głos zabrał dyrektor Mariusz Kaznowski, po czym adiunkt Agnieszka Adamska przybliżyła postać i dokonania swojej imienniczki.

W końcu nadszedł moment, by przemówiła do zgromadzonych sama Agnieszka Mrozek. Uczyniła to słowami swoich wierszy zamieszczonych w autorskim tomiku „Bo…”, którego promocja towarzyszyła otwarciu wystawy. Po uczcie słownej duszami uczestników spotkania zawładnęła muzyka w wykonaniu uczennic VII klasy Zespołu Szkół nr 1 w Przysietnicy: Oliwii Buczkowicz, Kornelii Dereń i Patrycji Korab. Liczne wspólne fotografie, gratulacje, kwiaty i prezenty przekazane Agnieszce Mrozek zaprowadziły wszystkich do sali wystaw czasowych na duchową ucztę dla oczu, której towarzyszyły interesujące rozmowy.

Agnieszka Mrozek mieszka w Starej Wsi; z wykształcenia jest magistrem filozofii w zakresie pedagogiki, pedagogiki katechetycznej oraz wiedzy o kulturze i sztuce. Bohaterka wieczoru to kobieta o wielu talentach. Jest dekoratorką, florystką, nauczycielką, instruktorką zajęć artystycznych, projektantką autorskiej biżuterii („Agisy”). Mówi, że pociąga ją sztuka szeroko pojęta, piękno przedmiotów, chwili, słowa. Ma potrzebę dzielenia się dobrem z innymi, jest też niespokojnym duchem. Jako nauczyciel stara się zaszczepić w dzieciach wrażliwość na piękno, żeby to, co tworzą, nie było sztampowe. Od września 2017 r. związana z Ruchem Poetyckim „Zgrzyt”. Debiutowała w antologii „Poezja współczesna o wielu twarzach”. Jej wiersze znajdują się w kilku antologiach. Publikuje m.in. w „Wiadomościach Brzozowskich” i w internecie. W ubiegłym roku wydała swój pierwszy tomik poezji zatytułowany „Bo…”.

Obecna wystawa jest jej drugą indywidualną wystawą zorganizowaną w naszym muzeum. Pierwsza pt. „Okiełznany chaos” prezentowała biżuterię artystyczną „Agisy”, czyli owoce talentu Agnieszki Mrozek. Na obecnej wystawie obejrzymy 20 prac, w których to autorka eksploruje przestrzenie między abstrakcyjnym malarstwem a obserwacją natury. Ale nie tylko… Jak sama mówi: „To Góra daje mi siłę i natchnienie”. Na wystawie znajduje się również obraz jej młodszej córki Zosi, która idąc w ślady mamy „bawi się” abstrakcją. 

Agnieszka Adamska, Mateusz Podkul

fot. Monika Sowińska